fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż praw autorskich wytworzonych we własnym zakresie - jak zakwalifikować w CIT

123RF
Kwalifikacja poszczególnych zdarzeń gospodarczych do odpowiedniego źródła przychodów może budzić wątpliwości interpretacyjne. Przez długi czas dotyczyły one także przychodów z takich transakcji związanych z oprogramowaniem.

Od 1 stycznia 2018 r. z ogółu przychodów i kosztów ich uzyskania podatnicy CIT wyodrębniają przychody z zysków kapitałowych i koszty ich uzyskania. Podatnicy ci odrębnie ustalają dochód/stratę ze źródła jakim są „zyski kapitałowe" i odrębnie dochód/stratę z pozostałych źródeł. Ma to takie znaczenie w praktyce, że jeżeli przykładowo podatnik CIT z jednego z tych źródeł uzyska stratę, z drugiego natomiast dochód, to uzyskanego w ten sposób dochodu nie może pomniejszyć o stratę z tego drugiego źródła i – w rezultacie – podatek dochodowy musi odprowadzić od całego dochodu będącego przedmiotem opodatkowania. Z tego powodu przypisanie uzyskanego przychodu do odpowiedniego źródła przychodów ma tak istotne znaczenie.

Źródła przychodu

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, w jego pierwotnym brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r., za przychody z zysków kapitałowych uznaje się przychody z praw majątkowych, o których mowa w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA