fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Split payment a koszty w PIT i CIT: rozliczenia podmiotów z grupy kapitałowej - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Prawo zaliczenia do kosztów podatkowych płatności dokonanych przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności nie jest zależne od tego, czy płatność zostanie dokonana z rachunku podatnika.

Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2019 (0111-KDIB1-1.4010.398.2019.3.NL).

Od 1 listopada 2019 r., przedsiębiorcy obowiązani są monitorować czy płatności za nabyte towary lub usługi o wartości przekraczającej na fakturze VAT 15 tys. złotych brutto są objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (zgodnie z treścią Objaśnień podatkowych z 23 grudnia 2019 r. w sprawie mechanizmu podzielonej płatności). Przedsiębiorcy, którzy za takie towary lub usługi nie zapłacą przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności nie będą mieć prawa do zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku PIT/CIT.

Czytaj też: Stosuj split payment, bo stracisz koszty

Biała lista

Wskazać należy również, że od 1 stycznia 2020 r. korzystanie z Wykazu podatników VAT, czyli tzw. „białej listy" jest obowiązkowe w zakresie weryfikacji numerów NIP oraz rachunków bankowych ko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA