Informatyk zaczeka na ulgę IP Box cały rok

Innowacyjne firmy muszą kredytować fiskusa. Nadpłatę podatku odzyskają dopiero w zeznaniu rocznym.

Publikacja: 12.03.2020 07:49

Informatyk zaczeka na ulgę IP Box cały rok

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy zarabiający na nowoczesnych technologiach przez cały rok muszą płacić normalne zaliczki, czyli stosować stawki 17 lub 32 proc. (skala podatkowa) albo 19 proc. (PIT liniowy). Ulga na działalność innowacyjną IP Box, czyli 5-proc. podatek, przysługuje dopiero w zeznaniu rocznym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

Rozbieżne interpretacje

Przypomnijmy, że ulga na działalność innowacyjną obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Po interpretacjach widać, że bije rekordy popularności, zwłaszcza wśród informatyków, którzy zwietrzyli szansę na znaczne zmniejszenie swoich fiskalnych obciążeń. Mogą z niej też jednak skorzystać przedsiębiorcy działający w innych branżach, np. projektanci.

Czytaj też: Ulga IP Box: informatyk przedsiębiorca dostanie duży zwrot podatku

Dlaczego zapytaliśmy resort finansów o zasady rozliczania ulgi? Z powodu rozbieżnych interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Spójrzmy na tę wydaną w styczniu w sprawie prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą informatyka. Świadczy on usługi programistyczne i przenosi na zleceniodawców całość autorskich praw majątkowych do stworzonych programów. Twierdzi, że wykonywane przez niego czynności to działalność badawczo-rozwojowa, przysługuje mu więc prawo do preferencyjnej 5-proc. stawki podatku.

Co na to fiskus? Potwierdził, że uzyskany przez informatyka dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (czyli autorskiego prawa do programu komputerowego) można opodatkować na ulgowych zasadach. I wyraźnie napisał, że przedsiębiorca może odprowadzać zaliczki na podatek z uwzględnieniem stawki wynoszącej 5 proc. (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.445.2019.2.AD).

Trzy tygodnie później fiskus zmienił stanowisko. Zajmował się sprawą informatyka współtworzącego nową wersję oprogramowania do katalogowania części samochodowych. Potwierdził, że ma prawo do 5-proc. stawki PIT. Ale dopiero w zeznaniu rocznym. Jak czytamy w interpretacji, „podatnicy nie mają możliwości skorzystania z tej preferencji w trakcie roku poprzez pomniejszanie zaliczek na podatek". Zdaniem skarbówki zaliczki trzeba płacić na normalnych zasadach (interpretacja nr0115-KDWT. 4011.23.2019.2.PSZ).

Które rozstrzygnięcie jest prawidłowe? O to zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Odpowiedziało, że to drugie. Czyli gorsze dla przedsiębiorców, przez cały rok będą musieli bowiem kredytować fiskusa.

Resort finansów podkreślił, że dochód z praw własności intelektualnej wykazuje się w zeznaniu za rok, w którym został osiągnięty. Jest to preferencja, z której można skorzystać dopiero po zakończeniu roku. Przedsiębiorcy nie mogą stosować niższej stawki przy płaceniu zaliczek. Dotyczy to zarówno rozliczających PIT, jak i CIT (którzy w trakcie roku płacą 9- albo 19-proc. podatek).

Efektem odprowadzania wyższych zaliczek będzie wykazana w zeznaniu rocznym nadpłata. Co z nią zrobić? „Nadpłata podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań. Podatnikowi, który nie ma takich obciążeń, nadpłata jest zwracana, chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części należnej mu sumy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych" – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Co się stanie z korzystną dla podatników interpretacją? „Jest ona aktualnie przedmiotem analizy i weryfikacji w zakresie ewentualnej zmiany" – napisał resort finansów.

Pamiętaj o ewidencji

O tym, że nowa ulga daje spore możliwości zmniejszenia firmowego podatku, pisaliśmy m.in. w „Rzeczpospolitej" z 14 stycznia. Informowaliśmy, że przedsiębiorcy, którzy mieli w zeszłym roku dochody z innowacyjnej działalności, mogą wykazać w zeznaniach rocznych duże nadpłaty. Przestrzegaliśmy jednak, że na kontrolach fiskus może kwestionować prawo do ulgi. Przysługuje ono bowiem tylko tym, którzy prowadzą specjalną ewidencję przychodów i kosztów związanych z każdą innowacją. Jeśli przedsiębiorca jej nie założy albo będzie ona niekompletna i nie będzie się dało na jej podstawie wyliczyć dochodu z praw własności intelektualnej, zapłaci podatek według wyższej stawki.

Konrad Dura, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Mariański Group

Możliwość wpłacania zaliczek przy zastosowaniu 5-proc. stawki podatku niewątpliwie jest korzystna dla przedsiębiorców, szanse na zmianę stanowiska fiskusa w tej sprawie trzeba jednak ocenić jako znikome. A opisaną interpretację, która na to zezwala, należy potraktować bardziej jako ciekawostkę niż wydarzenie mające wpływ na praktykę stosowania przepisów o uldze IP Box. Ministerstwo Finansów nie pozostawia tutaj żadnych złudzeń. Zresztą o tym, że nie da się stosować preferencji przy zaliczkach, można było już przeczytać w wydanych przez skarbówkę w połowie zeszłego roku objaśnieniach podatkowych. Przedsiębiorcom nie pozostaje więc nic innego niż zaczekać na ulgę do zeznania rocznego. I wykazać w nim nadpłatę. Oczywiście, jeśli są spełnione warunki preferencji, w tym wymóg prowadzenia dodatkowej ewidencji.

Przedsiębiorcy zarabiający na nowoczesnych technologiach przez cały rok muszą płacić normalne zaliczki, czyli stosować stawki 17 lub 32 proc. (skala podatkowa) albo 19 proc. (PIT liniowy). Ulga na działalność innowacyjną IP Box, czyli 5-proc. podatek, przysługuje dopiero w zeznaniu rocznym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

Rozbieżne interpretacje

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP