fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Estoński CIT – korzystne rozwiązanie, ale nie dla wszystkich

Adobe Stock
1 stycznia weszły w życie regulacje pozwalające na skorzystanie przez niektóre podmioty z nowych zasad rozliczeń z fiskusem, tj. płacenia ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych.

Podatnicy, którzy zdecydują się skorzystanie z estońskiego CIT, wejdą (fakultatywnie) w całkowicie nowy, wcześniej nieznany w Polsce system rozliczeń, który wiąże dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego i odracza moment powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych zasadniczo na moment wypłaty zysku.

Estoński CIT nawiązuje do konstrukcji podatku dochodowego stosowanego w Estonii, gdzie spółki płacą podatek dochodowy dopiero w momencie wypłaty zysku wspólnikom lub w momencie przeprowadzenia operacji zrównanych w skutkach podatkowych z wypłatą zysku.

Główną zaletą tzw. estońskiego CIT jest odroczenie momentu opodatkowania zysków, co może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla podatników planujących reinwestycje oraz rozwój działalności. Kolejną zaletą jest brak konieczności prowadzenia ewidencji podatkowej, odrębnej od rachunkowej. Niezbędne jest jednak przestrzeganie warunków stosowania ryczałtowego systemu rozliczeń....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA