Środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność pracownika, dlatego ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje możliwość ich wypłaty w każdym momencie. Skoro jednak fundusze te mają w założeniu stanowić zabezpieczenie na starość, celowe jest, aby były przechowywane i inwestowane na koncie uczestnika jak najdłużej. Kiedy więc można wypłacić środki z PPK?
Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe: nowy system oszczędzania nie dla wszystkich
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje zamknięty katalog sytuacji, w których uczestnik może wypłacić środki zgromadzone na jego rachunku PPK bez ponoszenia z tego tytułu negatywnych konsekwencji finansowych. Należą do nich:
1) osiągnięcie przez uczestnika 60. roku życia,
2) zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową o kredyt na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego lub mieszkania albo na nabycie nieruchomości w celu pokrycia wkładu własnego,
3) poważna choroba...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.