fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: Czym się różni izolacja od kwarantanny

Adobe Stock
Choć pojęcie izolacji i kwarantanny są nieodłącznym elementem pandemicznej rzeczywistości, to wciąż często używane są w nieprawidłowy sposób. Rodzaj odosobnienia nie ma jednak znaczenia przy ustalaniu prawa do świadczenia za ten okres.

Jednym ze sposobów służących do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest izolacja, która została uregulowana w ustawie z 5 marca 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1845 ze zm.). Zanim zostanie zastosowana, należy zbadać aktualny stan zdrowia osoby, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby zakażone wysyła się wyłącznie na izolację. W zależności od decyzji lekarza, izolacja może odbywać się w warunkach domowych lub szpitalnych. Pacjent może zostać skierowany także do izolatorium. Najczęściej decyzję o formie izolacji podejmuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który także decyduje o ewentualnej konieczności jej przedłużenia.

Czytaj także:

Koronawirus: podróż za granicę nie musi oznaczać izolacji po powrocie

Pobyt w domu...

Czas trwania izolacji zależy od stanu zdrowia pa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA