fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

WSA: fiskus musi określić prawo do 5 proc. stawki IP Box

Księgowy
WSA: fiskus musi określić prawo do stawki 5 proc.
Adobe Stock
Skarbówka ma odpowiedzieć w interpretacji, czy informatyk prowadzi działalność badawczo-rozwojową i może skorzystać z IP Box.

Organy podatkowe przegrywają spory dotyczące IP Box. Do wojewódzkich sądów administracyjnych trafia coraz więcej skarg na niekorzystne dla przedsiębiorców rozstrzygnięcia w sprawie stawki 5 proc. podatku. Chodzi o pozostawienie bez rozpatrzenia wniosków, w których podatnicy pytają o spełnienie warunków do korzystania z ulgi.

Takie rozstrzygnięcie fiskusa zakwestionował ostatnio WSA w Krakowie (sygn. I SA/Kr 178/21). Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji informatykowi, który zapytał, czy tworzone przez niego oprogramowanie spełnia warunki działalności badawczo-rozwojowej. Twierdząca odpowiedź skarbówki dałaby mu prawo do stawki 5 proc. PIT.

Skarbówka po otrzymaniu odpowiedzi na dodatkowe pytania pozostawiła jednak wniosek bez rozpatrzenia. Stwierdziła, że organ podatkowy w postępowaniu o wydanie interpretacji nie jest uprawniony do samodzielnej ingerencji w stan faktyczny opisany we wniosku. To na podatniku ciąży obowiązek jego ustalenia.

Sąd uchylił zaskarżone postanowienie. Orzekł, że skarżący opisał dokładnie, na czym polega jego działalność. Tymczasem organ przerzucił ciężar rozstrzygnięcia spornej kwestii na skarżącego.

Również WSA w Białymstoku uchylił postanowienie Krajowej Informacji Skarbowej wydane w podobnej sprawie (sygn. I SA/Bk 73/21). W ocenie sądu to organ powinien ocenić, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Skarbówka może od podatnika wymagać opisu faktów, ale nie ocen.

Po stronie programisty pytającego o kwalifikację swoich prac stanął również WSA w Krakowie (sygn. I SA/Kr 179/21). Orzekł, że sądząc z treści wniosku oraz jego uzupełnienia, organ podatkowy nie miał podstaw, by pozostawić bez rozpatrzenia wniosek o wydanie interpretacji. Usiłował natomiast w kluczowym aspekcie przerzucić obowiązek interpretacyjny na wnioskodawcę.

Wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych nie są prawomocne. – Opisane orzeczenia to dobra wiadomość dla programistów. Sądy kwestionują praktykę organów podatkowych polegającą na wymaganiu od przedsiębiorców oceny, czy prowadzona przez nich działalność daje prawo do ulgi. Niestety, wydana na tej podstawie interpretacja może nie dawać podatnikom ochrony. W przyszłości może być zakwestionowana jako niezgodna ze stanem faktycznym. Szkoda jednak, że aby uzyskać interpretację w sprawie IP Box, podatnik musi złożyć skargę do sądu – mówi doradca biznesowy Paweł Lewandowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA