fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komputer oceni czy burza zgasi światło

Shutterstock
Naukowcy postanowili wykorzystać samouczenie się maszyn, aby przewidzieć jak bardzo niszczycielskie będą skutki burz.

Uderzenia pioruna, intensywne opady deszczu i gwałtowne porywy mogą uszkodzić sieć energetyczną i spowodować przerwy w dostawie prądu. Stosunkowo łatwo przewidzieć zbliżającą się burzę, ale firmy energetyczne chcą mieć możliwość przewidywania, które z nich będą na tyle niszczycielskie, że będą mogły uszkodzić ich infrastrukturę.

Specjaliści z Uniwersytetu w Aalto i Fińskiego Instytutu Meteorologicznego postanowili stworzyć system, który pomoże w przewidywaniu skutków gwałtownych zdarzeń atmosferycznych. Ich wybór padł na samouczenie się maszyn, czyli machine learning.

Umiejętność komputerów do odnajdywania nowych wzorców w istniejących danych okazała się idealna do przewidywania, które burze mogą na dłużej zgasić światło w naszych domach.

W pierwszym etapie prac nauczono komputer klasyfikacji burz na podstawie danych dotyczących awarii w fińskiej sieci energetycznej. Burze zostały podzielone na 4 klasy. Burza klasy 0 nie spowodowała uszkodzeń w sieci energii elektrycznej. Burza klasy 1 odcięła do 10% transformatorów, klasa 2 do 50%, a burza klasy 3 odcięła zasilanie ponad 50% transformatorów.

Następnym krokiem było pobranie danych dotyczących samych burz i ich przebiegu.

- Burze składają się z wielu elementów, które mogą wskazywać, jak bardzo mogą być szkodliwe: powierzchnia, prędkość wiatru, temperatura i ciśnienie, by wymienić tylko kilka z nich. Grupując 16 różnych cech każdej burzy byliśmy w stanie wyszkolić komputer w rozpoznawaniu, które burze będą niszczycielskie – powiedział Roope Tervo, architekt oprogramowania Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Wyniki są obiecujące. Algorytm okazał się bardzo dobry w przewidywaniu, które burze będą burzami klasy 0 i nie spowodują żadnych szkód, a które burze osiągną klasę co najmniej 3.

Teraz naukowcy muszą wprowadzić do systemu jeszcze więcej danych dotyczących burz, ponieważ ma problem z odróżnieniem od siebie zjawisk pogodowych klasy 1 i 2.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA