Frankowicze powinni szukać wsparcia w prawie europejskim - relacja z Forum Konsumenckiego RPO

W sporach z bankami trwa wojna o interpretację prawa. Chodzi o to, by kredytobiorcy i sądy nie dali sobie narzucić narracji banków – to wnioski z prac Forum Konsumenckiego założonego przez rzecznika praw obywatelskich.

Publikacja: 03.09.2020 07:19

Frankowicze powinni szukać wsparcia w prawie europejskim - relacja z Forum Konsumenckiego RPO

Foto: Adobe Stock

Po roku od powołania grona specjalistów od prawa cywilnego wspierającego, a dokładniej: uświadamiającego frankowiczów o ich prawach, ogłosili oni wyniki prac i zapowiedzieli ich kontynuację, nawet gdyby doszło do spodziewanej zmiany na stanowisku rzecznika, gdyż kadencja dr hab. Adama Bodnara wkrótce się kończy.

Konsumenci w Polsce ponoszą negatywne konsekwencje w sporach z bankami także dlatego, że zbyt słabo znane jest w naszym kraju prawo unijne dotyczące praw konsumentów. Uwidoczniło się to szczególnie ostatnio na tle spraw o kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego. Na szczęście, także za sprawą Forum oraz wystąpień RPO, w ostatnim roku dokonał się prawdziwy przełom w konsumenckich sprawach sądowych. Adam Bodnar nie krył podczas prezentacji efektu tych prac, że chodziło głównie o uwrażliwienie sądów na prawa konsumentów oraz reprezentujących ich prawników, gdyż banki są w tych sprawach silniejsze.

Czytaj też: RPO ws. frankowiczów: potrzebujemy nowych standardów ochrony praw konsumentów

– Ochrona konsumentów jest miarą demokracji – mówiła dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, przewodnicząca Forum.

Prof. Ewa Łętowska (była RPO, sędzia NSA i TK w stanie spoczynku), honorowa przewodnicząca zespołu, wskazywała, że spory frankowe to wojna na interpretacje prawa. A mec. Iwo Gabrysiak, pełnomocnik konsumentów w sporze zbiorowym przeciwko mBankowi, wskazał, że po dziesięciu latach udało się wywalczyć podmiotowość dla konsumentów. Występująca w procesie rzecznik konsumentów w Warszawie Małgorzata Rothert zadeklarowała, że gdyby Forum nie miało gdzie, może działać przy jej urzędzie.

W ocenie Arkadiusza Szcześniaka, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, po wyroku TSUE ws. Dziubaków dokonała się ogromna zmiana w sprawach frankowych na rzecz konsumentów. Dzisiaj 95 proc. tych spraw w pierwszej instancji kończy się ich wygraną.

Mec. Mariusz Korpalski, przedstawiciel Forum Prawników Finansowych, wskazał, że jest jeszcze wiele kwestii do prawnego wyjaśnienia, jak ta, w jakim trybie rozliczać świadczenia obu stron umów kredytowych, czyli konsumentów i banków, gdy się one przedawniają. I to będzie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego