Reklama

Papież Leon XIV ujawnił podczas spotkania z kardynałami swoją wizję Kościoła

Papież Leon XIV zasygnalizował w sobotę, podczas pierwszego spotkania z kardynałami, że będzie kontynuował wizję i reformy papieża Franciszka.

Publikacja: 10.05.2025 19:45

Spotkanie papieża Leona XIV z kardynałami w Watykanie

Spotkanie papieża Leona XIV z kardynałami w Watykanie

Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Podczas pierwszego spotkania ze wszystkimi kardynałami od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV zwrócił się do duchownych najwyższego szczebla z prośbą o odnowienie zaangażowania na rzecz ważnych reform Kościoła, uchwalonych przez przełomowy Sobór Watykański II w latach 60. XX wieku.

Leon XIV powiedział, że Franciszek, który zmarł 21 kwietnia, miał wizję otwarcia Kościoła na współczesny świat, pozostawiając „przykład całkowitego poświęcenia się służbie”. - Podejmijmy to cenne dziedzictwo i kontynuujmy podróż – powiedział nowy papież kardynałom.

Papież zwrócił się także do duchownych, aby „odnowili wspólnie nasze całkowite zaangażowanie” w reformy uchwalone przez Sobór, które obejmowały m.in. odprawianie mszy w językach lokalnych, a nie po łacinie, oraz kontynuowanie dialogu z innymi religiami.

Czytaj więcej

„Marksistowski papież”, „Jest gorszy niż Franciszek”. Zwolennicy MAGA komentują wybór Leona XIV

Przywołał nacisk Franciszka na „odważny i pełen zaufania dialog ze współczesnym światem”. Franciszek był papieżem przez 12 lat i często spotykał się z krytyką ze strony konserwatywnych kardynałów, którzy twierdzili, że osłabia doktrynę Kościoła w takich kwestiach, jak przywództwo kobiet czy włączanie w życie wspólnoty katolików LGBT.

Reklama
Reklama

Leon XIV o „nowych wyzwaniach dla Kościoła”

Jako kardynał, Robert Prevost był stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru, zanim przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję starszego urzędnika watykańskiego – przypomina Reuters. 

Czytaj więcej

Papież jest Amerykaninem, ale w Peru mówią, że „dla nich jest Peruwiańczykiem”

Nowy papież powiedział w sobotę, że przyjął imię papieskie częściowo po to, aby uczcić papieża Leona XIII (sprawującego tę funkcję od 1878 do 1903), który zasłynął jako orędownik sprawiedliwości społecznej i walczył o uczciwe wynagrodzenie i traktowanie pracowników w okresie rewolucji przemysłowej.

Leon XIV powiedział, że Kościół musi teraz objąć przywództwo w stawianiu czoła nowym zagrożeniom dla pracowników, takim jak sztuczna inteligencja. Powiedział, że AI stwarza „nowe wyzwania dla obrony ludzkiej godności, sprawiedliwości i pracy”.

Kard. Sean Brady: Leon XIV słuchał bardzo uważnie

Dwugodzinne spotkanie Leona X z kardynałami w sobotę miało inną formułę niż ta stosowana przez poprzednich papieży, którzy zazwyczaj wygłaszali przemówienie i oczekiwali, że duchowni będą go jedynie słuchać - zauważa Reuters. Tym razem Leon XIV wygłosił przygotowane wcześniej przemówienie, a następnie pozwolił zabrać głos każdemu kardynałowi, który chciał je skomentować - umożliwiając duchownym wyrażenie swoich opinii i obaw dotyczących głównych problemów, z jakimi zmaga się Kościół na świecie.

Czytaj więcej

Ks. Robert Nęcek: Leon XIV. Papież, któremu możemy spokojnie zaufać
Reklama
Reklama

- Słuchał bardzo uważnie, ale wie, że będzie musiał podejmować decyzje – powiedział Reutersowi irlandzki kardynał Sean Brady. - Ale jesteśmy tutaj, aby mu pomóc - dodał.

Hiszpański kardynał Aquilino Bocos Merino opisał spotkanie jako „bardzo serdeczne i wspólnotowe”.

„Dobre, harmonijne spotkanie” z papieżem Leonem XIV

Leon XIV przywitał każdego z kardynałów z osobna, gdy opuszczali spotkanie. Spotkanie odbyło się w tej samej małej watykańskiej sali, w której kardynałowie zbierali się na kilka dni przed konklawe, aby dyskutować o tym, kto powinien zostać następnym papieżem.

Czeski kardynał Dominik Duka powiedział, że jednym z poruszonych tematów była sytuacja katolików w komunistycznych Chinach.

Niemiecki kardynał Gerhard Mueller, który otwarcie spierał się z Franciszkiem w kwestiach dotyczących katolickiej nauki moralnej, powiedział agencji Reutera, że sobotnie spotkanie było „bardzo dobre i harmonijne”.

Kard. Désiré Tsarahazana: w ostatnim głosowaniu Leon XIV otrzymał ponad 100 głosów

Aby zostać wybranym na papieża podczas tajnego konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w dniach 7-8 maja, Leon XII potrzebował większości dwóch trzecich głosów 89 ze 133 kardynałów uprawnionych do głosowania. Kardynał Madagaskaru Désiré Tsarahazana powiedział reporterom, że Leon XIV otrzymał ponad 100 głosów w ostatecznym głosowaniu, które odbyło się po południu 8 maja.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Robert Prevost nowym papieżem. Przybrał imię Leon XIV
Kościół
Papież wezwał kardynałów. Pierwsze takie spotkanie zorganizowane przez Leona XIV
Kościół
Papież Leon XIV zabrał głos po zatrzymaniu Maduro, wskazał na suwerenność Wenezueli
Kościół
Pielgrzymka Leona XIV. Maronicki mnich o wyjątkowym powołaniu Libanu
Kościół
Pierwsza podróż Leona XIV pokazuje kierunek jego pontyfikatu
Kościół
Pierwsze kroki - na wschód. Papież Leon XIV jedzie do Turcji i Libanu
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama