fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

SN: przedawnienie roszczenia spółdzielni o uzupełnienie wkładu budowlanego lokalu handlowego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Z rozliczeniem kosztów budowy lokalu handlowego spółdzielnia mieszkaniowa nie może zwlekać w nieskończoność. Ma na to trzy lata.

Roszczenie spółdzielni o uzupełnienie wkładu budowlanego lokalu handlowego przedawnia się po upływie trzech lat. Takie jest sedno uchwały Sądu Najwyższego podjętej w czwartek w poszerzonym, siedmioosobowym składzie.

Zażądali po latach

Z pytaniem prawnym wystąpił Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów. Rozstrzygał on spór o rozliczenie kosztów pawilonu wybudowanego w 1999 r. w Warszawie. Spółdzielnia ostatecznie rozliczyła go jednak dopiero w 2006 r. i zażądała od spółdzielcy 123, 4 tys. zł tytułem uzupełnienia wkładu.

Posiadacz pawilonu odmówił zapłaty. Jego zdaniem roszczenie się przedawniło. Minęły bowiem trzy lata. Wówczas spółdzielnia złożyła odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie, a ten je oddalił. Jego zdaniem z rozliczenia nie wynika powinność uzupełnienia wkładu.

Spółdzielnia postanowiła wtedy wnieść powództwo do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ten je oddalił. Jego argumenty były inne niż sądu niższej instancji. Według niego nie doszło do ostatecznego rozliczenia kosztów budowy tego budynku.

Roszczenie z tego tytułu jednak się przedawniło. Zgodnie bowiem z regulaminem inwestycji miało to nastąpić w terminie trzech miesięcy od jej zakończenia.

Zakończenie zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie wydanym 25 sierpnia 2000 r. Rozliczenie powinno więc nastąpić ostatecznie 25 listopada 2000 r. Od tej daty zaczął biec trzyletni termin przedawnienia związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spółdzielnia wniosła skargę kasacyjną do SN, a ten nabrał wątpliwości prawnych i postanowił skierować pytanie do składu siedmiu sędziów.

Co z przedawnieniem

Chodziło o termin przedawnienia tego typu roszczenia, a więc czy to dziesięć lat czy trzy. Orzecznictwo jest różne. W niektórych wyrokach Sąd Najwyższy przyjął dziesięcioletni okres przedawnienia.

Zdaniem składu sędziowskiego, który wniósł pytanie, okres trzyletni lepiej chroni spółdzielców i może usprawnić funkcjonowanie spółdzielni. W czwartek SN zdecydował, że roszczenie spółdzielni mieszkaniowej o uzupełnienie przez jej członka wkładu budowlanego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się z upływem trzech lat (art. 118 k.c.).

Sygnatura akt: III CZP 69/16

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Opinia

Grzegorz Abramek, Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie

Uchwała Sądu Najwyższego dotyczy rozliczenia wkładu budowlanego przy lokalu użytkowym. Sąd słusznie więc przyjął trzyletni okres przedawnienia. Nie powinno to budzić większych wątpliwości.

Moim zdaniem pogląd prawny wyrażony w tej uchwale będzie miał zastosowanie przy rozliczeniach wkładu budowlanego w inwestycjach realizowanych na odrębną własność oraz gdy spółdzielnia nie rozliczyła wkładów w przypadku modernizacji sprzed kilku lat. Dla spółdzielni mieszkaniowej będzie to dodatkowa motywacja do terminowego rozliczania kosztów inwestycji i szybkiego dochodzenia należności z tego tytułu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA