RPD ws. kształcenia specjalnego w szkołach artystycznych

- Możliwość przedłużenia okresu nauki uczniom z różnymi rodzajami niepełnosprawności – jako jedna z form indywidualizacji procesu kształcenia – powinna być dostępna dla wszystkich dzieci w Polsce – również w szkołach artystycznych. Obecne uregulowania mogą prowadzić do nierównego traktowania lub wręcz być przejawem dyskryminacji dzieci z niepełnosprawnością – zaznacza Rzecznik w wystąpieniu do Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, wskazując na problem braku odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie.

Publikacja: 01.09.2017 14:00

RPD ws. kształcenia specjalnego w szkołach artystycznych

Foto: Fotolia.com

Marek Michalak powołuje się na sprawę zgłoszoną do Biura RPD dotyczącą odmowy pozytywnego rozpatrzenia wniosku, złożonego przez rodziców do dyrektora ogólnokształcącej szkoły muzycznej, o przedłużenie okresu nauki o jeden rok dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zasadność odmowy przedłużenia okresu nauki ww. uczniom jest argumentowana funkcjonowaniem przepisu art. 44 zk ust. 10 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty. Rzecznik zwraca uwagę, że wspomniany przepis dotyczy jedynie problemu egzaminu poprawkowego, zatem nie łączy się w żaden sposób z kwestią przedłużenia okresu nauki (na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok) z tytułu niepełnosprawności ucznia i posiadanego przez niego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama