fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagrody Nobla

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

AFP
Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana trzem naukowcom: kanadyjskiemu astronomowi Philipowi Jamesowi Peeblesowi za badania nad ewolucją wszechświata oraz dwóm szwajcarskim astronomom: Michelowi G. E. Mayorowi oraz Didierowi Quelozowi za odkrycie pierwszej pozasłonecznej planety 51 Pegasi b, okrążającej podobną do Słońca gwiazdę 51 Pegas

James Peebles został uhonorowany za "teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej", a Michel Mayor i Didier Queloz "za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu słonecznego".

Peebels rozwijał przez ponad dwie dekady swoje badania, które obecnie są podstawą naszego współczesnego rozumienia historii wszechświata, od Wielkiego Wybuchu po teraźniejszość.

Michel Mayor i Didier Queloz zapoczątkowali rewolucję w astronomii. Od tego czasu w Drodze Mlecznej znaleziono ponad 4000 egzoplanet.  

Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody wymieniano pracującego na Uniwersytecie Oksfordzkim Polaka prof. Artura Ekerta, który prowadzi badania nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografią kwantową.

Wczoraj poznaliśmy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała ją wspólnie trójce lekarzy, którzy podzielą się 9 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł) „za odkrycie, w jaki sposób komórki wyczuwają dostępność tlenu i się do niej dostosowują".

W ubiegłym roku nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali Arthur Ashkin z USA, Gerard Mourou z Francji i Donna Strickland z Kanady. Doceniono ich przełomowe wynalazki z zakresu fizyki laserów.

Osiągnięcia naukowców umożliwiły manipulowanie ekstremalnie małymi obiektami i obserwację skrajnie krótkotrwałych procesów fizycznych, chemicznych czy biologicznych.

Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyło 209 osób. Wśród nich jedna Polka - Maria Skłodowska-Curie. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nobla.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA