fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

King Crimson zagrają w Polsce

King Crimson
Facebook
Legendarna formacja Roberta Frippa przyjedzie do Polski na aż cztery koncerty. Zagra w zabrzańskim Dom Muzyki i Tańca (17 i 18 września 2016 roku) oraz we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki (20 i 21 września).

Jazz i rock

Zespół powołali do życia w 1968 r. Robert Fripp i bracia Michael i Peter Giles. Ich debiut, czyli "In the Court of the Crimson King" z 1969 roku stał się kamieniem milowym brytyjskiego progresywnego rocka. Muzycy połączyli rocka z muzyką klasyczną i jazzem.

Potem grupa wielokrotnie zmieniała składy i rozpadała się. W czasach kiedy King Crimson zaczęło przyjeżdżać do Polski w latach 90-tych zespół tworzyli Robert Fripp, Adian Belew, Trey Gunn, Pat Mastelotto, Tony Levin i Bill Bruford.

Ostatni album studyjny "Power To Believe" zespół wydał w 2003 roku, jednak na początku roku otrzymaliśmy dowód koncertowej aktywności grupy w postaci płyty live „Live At the Orpheum 2014”.

Tournee po Ameryce

Właśnie w 2014 roku założyciel, lider i spiritus movens zespołu Robert Fripp po pięcioletniej przerwie w działalności ogłosił, że zespół jesienią wyruszy w trasę po Stanach Zjednoczonych. Zaskoczył wszystkich, ponieważ obejmująca cztery miasta i jedenaście koncertów trasa w 2008r., na której towarzyszyli mu Adrian Belew, Pat Mastelotto, Tony Levin i Gavin Harrison - wydawała się ostatnią.

Koncerty z 2014 roku zagrane pod tytułem "An Evening with King Crimson" odbyły się z udziałem trzech perkusistów, dwóch gitarzystów oraz flecisty/saksofonisty.

Nowy początek

Najnowsza odsłona działalności datuje się od improwizacji Roberta Frippa i gitarzysty Jakko M. Jakszyka, który choć działał na scenie muzycznej od dawna, dał się poznać szerszej publiczności dopiero w nowym wieku jako członek 21st Century Schizoid Band. To zespół zrzeszający muzyków związanych z wczesnymi mutacjami King Crimson.

Kiedy przesłuchali nagraną przez siebie muzykę, postanowili zaprosić do dalszej współpracy saksofonistę i flecistę Mela Collinsa, którego ostatnio można było usłyszeć na albumie "Islands" King Crimson w 1971 r. i gościnnie na "Red" (1975). Jakszyk zabrał wspólne nagrania do domu, dopisał teksty i nadał utworom ostateczny kształt. Wkrótce, po zaproszeniu do współpracy Tony'ego Levina i Gavina Harrisona, trio rozrosło się do kwintetu.

Bilety od 27 listopada

Kiedy dwa lata później Fripp ogłosił muzyczne zmartwychwstanie King Crimson, nikogo nie dziwiło, że zespół tworzyli muzycy grający na wspomnianym albumie oraz dwaj dodatkowi perkusiści: Pat Mastelotto i Bill Rieflin.

Zespół zagra w składzie: Robert Fripp, Jakko M. Jakszyk, Tony Levin, Mel Collins, Gavin Harrison, Pat Mastelotto, Bill Rieflin.

Bilety w cenie od 179,00 zł do 349,00 zł w sprzedaży od 27.11.2015

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA