Pośmiertne spotkanie Floydów. Wkrótce album Gilmoura. Już jest singiel

Gitarzysta Pink Floyd David Gilmour wyda pierwszy od dziewięciu lat album „Luck and Strange”. W jednej z piosenek usłyszymy partię klawiszowca Pink Floyd Ricka Wrighta. Premiera albumu 6 września. W sieci już jest singiel "Piper's Call".

Publikacja: 24.04.2024 18:30

David Gilmour

David Gilmour

Foto: Anton Corbijn

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo została piosenka „The Piper’s Call”, premierę miała w czwartek 25 kwietnia na antenie brytyjskiej stacji BBC Radio 2 o 10:15. Zaraz po tym trafiła na platformy streamingowe.

„The Piper’s Call” to trwająca 5 minut i 14 sekund refleksyjna, balladowa kompozycja, będąca podsumowaniem życia, ostrzeżeniem i radą. Coś w rodzaju rockowego wcielenia Pana Cogito Zbigniewa Herberta.

Główna rada brzmi: „Trzymaj się z dala od węży”, zaś ostrzeżenie dotyczy „Obietnicy wiecznej młodości/ Łupów sławy, postawy carpe diem”.

Pojawia się motyw „wezwania dudziarza”, który mami iluzją. Na upartego można pomyśleć, że to typ w rodzaju Rogera Watersa, choć słowa są uniwersalne. Na pewno „Płomienia bywają ogromne”, a „Kac zaś bywa okropny”. Na pytanie, co zabierzemy ze sobą, każdy musi odpowiedzieć sam.

Piosenka jest nasycona różnorodnymi, symultanicznymi brzmieniami gitar, a także solówkami. Im bliżej finału tym bardziej Gilmour wraca do bluesowych korzeni. To jest wiano jakie wniósł, przychodząc do Pink Floyd, które było psychodelicznym zespołem.

David Gilmour i Polly Samson: duet od 30 lat

Nowy album Davida Gilmoura „Luck and Strange” nagrywany był przez pięć miesięcy w Brighton i Londynie. Za produkcję odpowiedzialni są David i Charlie Andrew - najbardziej znani ze swojej współpracy z ALT-J i Mariką Hackman. Teksty napisała głównie Polly Samson, prywatnie żona, współautorka Gilmoura przez ostatnie trzydzieści lat.

Czytaj więcej

David Gilmour wyda nową płytę w 2024 roku

David Gilmour tak wspomina współpracę: „Zaprosiliśmy Charliego do domu, przyszedł, posłuchaj kilku wersji demo i powiedział „No cóż, dlaczego musi tam być solówka na gitarze? Czy wszystkie są wyciszone? Czy niektóre z nich nie mogą się po prostu zakończyć?’ To wykazuje cudowny brak wiedzy i szacunku dla mojej przyszłości. On jest bardzo bezpośredni, niczego się nie boi, i to mi się podoba. To dla mnie super sprawa, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chcę to, żeby ludzie mi po prostu ci ulegali”.

Natomiast Polly Samson odnosi się do lirycznych tematów poruszanych w nowych piosenkach: „Jest napisany z punktu widzenia bycia starszym”.

Gilmour dodał, że „spędził mnóstwo czasu w trakcie kwarantanny, rozmawiając i myśląc o starzeniu się i śmiertelności człowieka”.

Polly uznała, że praca z Charliem Andrew jest wyzwalająca: „On chce wiedzieć o czym są piosenki, chce aby wszyscy, którzy ich słuchają rozumieli idee zawarte w tekstach”.

David Gilmour i Rick Wright: utwór powstał w 2007

Płyta „Luck and Strange” zawiera osiem nowych utworów oraz przeróbkę „Between Two Points” The Montgolfier Brothers z udziałem Romany Gilmour, która w nim zaśpiewała i zagrała na harfie.

Czytaj więcej

K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii

Tytułowy utwór jest zapisem współpracy Gilmoura z nieżyjącym już klawiszowcem Pink Floyd Richardem Wrightem. Powstał on w 2007 roku w posiadłości Davida. Rok później Wright zmarł.

Pozostali muzycy, którzy wzięli udział w tym projekcie to Guy Pratt i Tom Herbert na basie; Adam Betts, Steve Gadd i Steve DiStanislao na perkusji; Rob Gentry i Roger Eno grają na klawiszach. Aranżacje smyczkowe i chóru są autorstwa Willa Gardnera.

Okładka nowego materiału została zaprojektowana przez legendę grafiki Antona Corbijna, który zainspirował się tekstem napisanym przez Charliego Gilmoura do ostatniej piosenki z albumu „Scattered”.

Album „Luck and Strange” ukaże się 6 września.

Edycja na płycie CD ukaże się w digipacku, ze zdjęciami i grafikami Antona Corbijna. Dodatkowo zawierać będzie 2 bonusowe utwory.

Zawartość CD:

1. Black Cat

2. Luck and Strange

3. The Piper’s Call

4. A Single Spark

5. Vita Brevis

6. Between Two Points

7. Dark and Velvet Nights

8. Sings

9. Scattered

Bonusy:

10. Yes, I Have Ghosts

11. Luck and Strange (Original Barn Jam)

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo została piosenka „The Piper’s Call”, premierę miała w czwartek 25 kwietnia na antenie brytyjskiej stacji BBC Radio 2 o 10:15. Zaraz po tym trafiła na platformy streamingowe.

„The Piper’s Call” to trwająca 5 minut i 14 sekund refleksyjna, balladowa kompozycja, będąca podsumowaniem życia, ostrzeżeniem i radą. Coś w rodzaju rockowego wcielenia Pana Cogito Zbigniewa Herberta.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Światowa czołówka rapu w Polsce, czyli „Barbie world” na żywo
Muzyka popularna
Niebinarne Nemo z pomocą Polaków wygrywa Eurowizję
Muzyka popularna
Dym i oblężenie finału Eurowizji. Protesty antyizraelskie w Malmö
Muzyka popularna
Eurowizja 2024: Greta Thunberg protestowała, ale izraelska artystka wystąpi w finale
Muzyka popularna
W Opolu nie będzie politycznej cenzury. Robert Górski odpowiada za Kabareton
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?