Reklama
Rozwiń

Bodnar do Kamińskiego: anonimowość policjantów sprzyja kulturze bezkarności

Podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego policjanci, także funkcjonariusze pododdziałów zwartych, powinni mieć widoczny znak identyfikacji, np. numer służbowy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. O odpowiednią zmianę przepisów zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Publikacja: 14.12.2020 15:36

Bodnar do Kamińskiego: anonimowość policjantów sprzyja kulturze bezkarności

Foto: AFP

dgk

Podczas trwających już półtora miesiąca demonstracji przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji policja coraz częściej stosuje wobec demonstrantów rozwiązania siłowe, używając m.in. gazu pieprzowego i pałek. Manifestanci są narażeni na nadmierne użycie siły przez policjantów i arbitralne zatrzymania.

- 18 listopada 2020 r. w Warszawie grupa nieumundurowanych funkcjonariuszy zaatakowała demonstrantów, używając pałek teleskopowych. W momencie interwencji funkcjonariusze nie mieli indywidualnych znaków identyfikacyjnych oraz oznaczeń wskazujących, że są policjantami. Część manifestantów była przekonana, że napadły na nich nielegalne bojówki. 23 listopada 2020 r. w Warszawie zatrzymano fotoreporterkę w czasie wykonywania obowiązków służbowych, mimo że funkcjonariusze wiedzieli o jej zawodowym statusie - przypomina RPO.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono