Jest to metafora przygody, czekającej na czytelnika za każdym razem, gdy zaczyna nową lekturę. W targach uczestniczy zaś ponad 600 wydawców z 20 krajów.

W tym roku gościem honorowym jest Szwecja. Czytelnicy mogą więc spotkać się z ponad dwudziestoma znakomitymi szwedzkimi pisarzami. Do Krakowa przyjechali m.in. Elisabeth Asbrink, dziennikarka i pisarka non-fiction, m.in. autorka „Świat zaczyna się teraz”; Annika Lindgren, wnuczka Astrid Lindgren, Thomas Erikson, twórca serii kryminalnej o behawioryście Aleksie Kingu ( „Złudzenie”, „Okrucieństwo” );,Martin Widmark, autor m.in. serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Maria Nilsson Thore, ilustratorka książek dla dzieci.

Bardzo bogaty jest także program spotkań z polskimi autorami. Z czytelnikami spotkają się m.in. Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Hanna Krall, Ewa Lipska,, Beata Pawlikowska, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Bonda

Tradycyjnie na krakowskich Targach ogłoszono zwycięzcę konkursu o nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą naukową książkę humanistyczną. Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodziło Monikę Bobako za książkę „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.W laudacji na gali wręczenia nagrody prof. Ryszard Nycz mówił,, że jże jest to pierwsza w polskiej humanistyce monografia doniosłego we współczesnym życiu społecznym zjawiska islamofobii. To książka zaangażowana, a nawet interwencyjna – w najlepszym humanistycznym rozumieniu tego terminu; proponuje bowiem oryginalne badanie i rozwiązanie ważnego społecznie problemu.

Targi w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków potrwają do 28 października. Równolegle z nimi w Krakowie odbywa się 10 edycja Festiwalu Conrada 2018, jednego z największych międzynarodowych wydarzeń literackich w Polsce.