fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich: papierowe druki zwolnień lekarskich zamiast elektronicznych

AdobeStock
Nie jesteśmy gotowi na zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej – przekonują członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich. I na dwa dni przed likwidacją papierowych zwolnień prezentują własne druki, które wręczą pacjentom.

Wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu – przekonuje Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL). Organizacja, którą tworzą Naczelna Izba Lekarska (NIL), Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Federacja Porozumienie Zielonogórskie oraz Polska Federacja Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia (PFPPOZ), zapowiedziała w środę, że zamiast wystawiać zwolnienia elektroniczne, część lekarzy wypisze je pacjentom na własnych papierowych drukach.

E-zwolnienia mają zastąpić papierowe druki L-4 już od piątku 1 grudnia. Zdaniem organizacji lekarskich, to za wcześnie. Sami medycy i ich gabinety nie są bowiem gotowi na korzystanie wyłącznie z systemów informatycznych.

POL przekonuje, że wystawianie zwolnień zgodnych z formatem ZUS nie jest warunkiem koniecznym dla realizacji umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarz zaś może orzekać o niezdolności pacjenta do pracy w dowolnej formie, również wystawiając zaświadczenie lekarskie.

Jak tłumaczy prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, stowarzyszenia lekarskie mają obawy, że 1 grudnia gotowa do wypisywania e-zwolnień będzie tylko część lekarzy. Tym, którzy nie mieliby jak wypisać choremu zwolnienia, mają pomóc druki POL.

Już 14 listopada organizacje zrzeszone w POL wystosowało specjalne stanowisko w sprawie elektronicznych zwolnień lekarskich, w którym wezwały minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską do pilnej inicjatywy legislacyjnej zmieniającej ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i wycofania się z wprowadzenia e-zwolnień. „Przedwczesne wprowadzenie rozwiązań zaproponowanych przez MRPiPS i ZUS spowoduje dezorganizację systemu udzielania świadczeń zdrowotnych, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) oraz ograniczenie dostępności dla pacjentów, a także, przy nieszczelności systemu, może narażać na ujawnienie tajemnicy lekarskiej" – czytamy w stanowisku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA