fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz odpowie za nowego asystenta

123RF
Rząd, przyznając pomoc lekarzom przy wystawianiu nowych elektronicznych zwolnień chorobowych, nakłada na nich pełną odpowiedzialność za błędy asystenta medycznego.

Do konsultacji społecznych trafił zapowiedziany w piątek projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Celem nowelizacji jest przedłużenie do 1 listopada 2018 r. okresu przejściowego, kiedy to lekarze mogą wystawiać po staremu papierowe druki zwolnień lekarskich. Po tej dacie zostaną im wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Nowela przewiduje także powołanie nowych asystentów medycznych, którzy będą się rekrutowali spośród pielęgniarek i położnych. Asystenci będą wypełniali za lekarzy zwolnienia chorobowe, aby ci mogli poświęcić swój czas pacjentowi. Ministerstwo Rodziny zakłada, że na stanowisku asystenta medycznego będzie duża rotacja, dlatego nadzór nad nimi i odpowiedzialność za ich działania planuje przenieść w pełni na lekarzy.

Konsekwencją takiego zapisu jest zmiana treści art. 60 ust. 6 ustawy zasiłkowej, w myśl której ZUS będzie mógł cofnąć uprawnienie lekarza do wystawiania zwolnień chorobowych w razie powtarzających się nieprawidłowości w wystawianiu zaświadczeń lekarskich przez asystenta medycznego.

Dobra wiadomość dla lekarzy jest taka, że z 50 mln zł, jakie rząd chce przeznaczyć na wdrożenie e-zwolnień, lekarze będą mogli sfinansować zakup koniecznego sprzętu komputerowego i oprogramowania niezbędnego do ich wystawiania.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA