fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

RMF: Prezydent odebrał order księdzu skazanemu za pedofilię

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Jak informuje RMF FM, ksiądz Walerian Słomka, zobligowany przez sąd do przeproszenia za czyny pedofilskie swojej ofiary, straci nadany mu w 2008 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Słomka, profesor nauk teologicznych i nauczyciel akademicki Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, został w 2008 roku odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność organizacyjną i społeczną”.

O odebranie odznaczenia zwrócił się do Andrzeja Dudy Piotr Halliop, który wcześniej zgłaszał władzom m.in. KUL i lubelskiej kurii molestowanie go przez duchownego. W marcu br. sądy zdecydował w procesie cywilnym, że ksiądz ma przeprosić mężczyznę - ks. Słomka uczynił to, wysyłając list polecony. Przeprosił za „naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994”.

Halliop zwrócił się z prośbą do prezydenta o odebranie duchownemu odznaczenia państwowego w maju. „Sprawa została przekazana do zaopiniowania przez Kapitułę Orderu Odrodzenia Polski” - potwierdziła wówczas Kancelaria Prezydenta RP.

Jak twierdzi RMF FM, komunikat o odebraniu orderu ma być opublikowany przez Kancelarię jeszcze w poniedziałek.

Źródło: rp.pl/ RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA