fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Kto organizuje powrót klientów Neckermanna do Polski

Materiały prasowe
Powrót klientów Neckermanna organizuje marszałek województwa mazowieckiego. Nikt nie powinien zostać na lodzie.

Neckermann Polska złożył wniosek o upadłość. Wcześniej podobnie postąpił Thomas Cook, spółka matka Neckermanna.

Dla tysięcy polskich turystów oznacza to zmarnowane wakacje, ale z prawa wynika, że nie muszą sami sobie radzić. W tego typu wypadkach w Polsce i innych krajach UE obowiązują procedury awaryjne.

Pieniądze z funduszu

– Samo złożenie wniosku o upadłość nie zwalnia organizatora turystyki z obowiązku wywiązania się z umów – tłumaczy Tomasz Konieczny, radca prawny z kancelarii Konieczny, Grzybowski, Polak. – Zazwyczaj jednak składa on oświadczenie o swojej niewypłacalności m.in. marszałkowi województwa, na którego terenie organizator ma główną siedzibę. Podaje też marszałkowi szczegółowe informacje o zawartych umowach, swoich pilotach (rezydentach) oraz klientach. Wówczas do akcji wkracza szef samorządu wojewódzkiego.

– Każdy organizator posiada ubezpieczenie lub gwarancję bankową. Marszałek zwraca się więc do banku lub firmy ubezpieczeniowej o wypłatę w ciągu trzech dni zaliczki. Z tych pieniędzy w pierwszej kolejności organizuje powrót turystów do kraju i ewentualnie pokrywa koszty nieopłaconych pobytów. W drugiej kolejności (tu obowiązują bowiem dłuższe terminy) zwracane są zaliczki wpłacone na poczet przyszłych wczasów lub wycieczek, które zostaną zrealizowane, i to w pełnej wysokości – tłumaczy mec. Konieczny. Przy czym, co istotne, koszty zaliczek na poczet ceny niezrealizowanych wczasów (wycieczek) powinny być już zgłaszane przez samych klientów (niedoszłych turystów) bezpośrednio do gwaranta, czyli najczęściej do zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę danemu przedsiębiorcy turystycznemu.

Może się zdarzyć, że pieniędzy z ubezpieczenia lub gwarancji nie wystarczy na wypłatę zaliczek, co wtedy?

Wówczas uruchamiane są środki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Marszałek zwraca się w tej sprawie do UFG po informacji z banku lub od ubezpieczyciela o wyczerpaniu się sumy zabezpieczenia. Pieniądze tego funduszu pochodzą ze składek, jakie muszą wnosić organizatorzy turystyki.

Co więc mają teraz zrobić klienci Neckermanna?

Samorząd już działa

– Czekać na informacje od marszałka lub rezydenta bądź pilota wycieczki. Będzie wynikać z niej, czy i na jakich zasadach usługi turystyczne będą ewentualnie w dalszym ciągu wykonywane oraz kiedy i w ja- ki sposób mogą wrócić do kraju – wyjaśnia Tomasz Konieczny.

Osoby, które wrócą na własną rękę opłacą pobyt lub zapewnią sobie transport do miejsca rozpoczęcia imprezy turystycznej, mogą po powrocie przedstawić rachunki marszałkowi oraz gwarantowi (np. ubezpieczycielowi) i żądać zwrotu kosztów.

Marszałek ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z zabezpieczenia finansowego niewypłacalnego biura. W przypadku gdy środki z zabezpieczenia okażą się niewystarczające, ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Główna gwarancja Neckermann Polska wynosi 25 mln zł.

W środę marszałek województwa mazowieckiego poinformował media, że wszczął procedury awaryjne.

– Rozpoczęliśmy już procedurę mającą na celu uruchomienie zabezpieczenia finansowego spółki w postaci dwóch umów gwarancji ubezpieczeniowych. Otrzymaliśmy od Neckermann Polska wykaz kierunków, hoteli i turystów. Staramy się teraz oszacować, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza i wymaga natychmiastowej interwencji. Niestety, z wielu hoteli docierają sygnały o problemach z nieopłaconym zakwaterowaniem – mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek woj. mazowieckiego.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Neckermann, turyści przebywają głównie w rejonie Morza Śródziemnego, w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Francji, Chorwacji, Turcji.

3,6 tys. polskich klientów Neckermanna przebywa za granicą, głównie nad Morzem Śródziemnym

14 tys. wycieczek na okres zimowy wykupili klienci upadającego Neckermann Polska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA