Deweloperem inwestycji jest firma Virako, a generalnym wykonawcą - spółka Budimex. Za nadzór inwestorski odpowiada Uni-Form. - Od lat realizujemy usługi budowlane, stawiając sobie za cel dbałość o jakość realizowanych inwestycji. Wykorzystamy wieloletnie doświadczenie, aby stworzyć nową jakość w tym historycznym zakątku miasta - zapewnia Radosław Górski, dyrektor oddziału budownictwa ogólnego, członek zarządu spółki Budimex.

Firma zgodnie z zawartym kontraktem zrewitalizuje istniejące historyczne budynki, które pełnią funkcję nie tylko biurową, ale i usługową. To m.in. restauracje, teatr z wielofunkcyjną salą. - Mamy poczucie, że tworzymy wyjątkowy kompleks. Jesteśmy przekonani, że nasz partner doskonale odczytuje wizję Monopolis i założenia tej przestrzeni. Wspólnie zadbamy o zabytkowy charakter i wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, tak aby Monopolis stało się wizytówką Łodzi - podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Wielofunkcyjny kompleks biznesowy Monopolis powstaje w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. W Monopolis powstanie ponad 29 tys. mkw. powierzchni do pracy - 24 tys. mkw. biur i 5,4 tys. mkw. usług. - Powierzchnie biurowe powstaną w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W pierwszym etapie, obok biur, w postindustrialnych przestrzeniach powstaną różnego rodzaju usługi, czyli restauracje, kawiarnie, teatr, które będą zlokalizowane w budynkach historycznych - zapowiada inwestor. - Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Na terenie inwestycji znajdą się również przestrzenie przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców Łodzi. Będzie to świetlica oferująca zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz plac zabaw. W dalszym etapie inwestycji, w dwóch nowych gmachach, powstaną kolejne biura wzbogacone przestrzenią przeznaczoną dla przedszkola oraz innych lokali usługowych.

Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM. Zgodnie z wymogami certyfikacji wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane mają na celu stworzenie komfortowego i przyjaznego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko. Monopolis powstaje u zbiegu dwóch głównych arterii miasta - al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Kompleks jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje dziesięć minut.

W pobliżu Monopolis znajdują się przystanki 23 linii autobusowych i tramwajowych. Autorem projektu budowlanego i wykonawczego Monopolis jest Grupa5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią projektową Jerzego Lutomskiego. Wyłącznym agentem ds komercjalizacji Monopolis jest firma doradcza JLL.