fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kolarstwo

Lance Armstrong: Pierwszy raz sięgnąłem po doping w wieku 21 lat

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Benutzer
Były amerykański kolarz Lance Armstrong przyznał się, że na rok przed zdobyciem tytułu mistrza świata stosował doping.

Do stosowania dopingu Lance Armstrong przyznał się w filmie dokumentalnym, który 25 maja i 1 czerwca pokaże amerykańska stacja ESPN. W zwiastunie produkcji można usłyszeć, że sportowiec miał prawdopodobnie 21 lat, gdy po raz pierwszy sięgnął po doping. - Próbowaliśmy kortyzonu, dopingu mało efektywnego, ale EPO było na zupełnie innym poziomie. Korzyści były tak duże, że nasz sport przeszedł z miejsca od dość lekkiego dopingu, który zawsze istniał, do tego paliwa rakietowego. To była decyzja, którą musieliśmy podjąć - powiedział Armstrong.

Kolarz miał stosować doping od 1992 roku, przed tym, jak w 1996 roku zdiagnozowano u niego raka jąder. W roku 1993 sportowiec zdobył w Oslo tytuł mistrza świata zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego. Choć był to jego pierwszy wielki sukces, większe odnosił już po zwalczeniu nowotworu.

Międzynarodowa Unia Kolarska w 2012 roku dożywotnio zdyskwalifikowała Armstronga. Zrobiono to przede wszystkim na podstawie zeznań byłych kolegów sportowca z grup zawodowych. Anulowano wówczas także wszystkie wyniki kolarza.

Źródło: Yahoo, ESSPN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA