fbTrack

Historia

W Wiedniu powstaje pomnik polskiego króla

Miejsce budowy pomnika króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu
materiały prasowe
Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Zamontowany został już cokół pomnika, porządkowana jest też infrastruktura wokół miejsca gdzie stanie monument. Najpewniej pomnik polskiego króla, który zatrzymał Turków pod Wiedniem zostanie odsłonięty 11 września 2016 w 333 rocznicę bitwy.

Przypomnijmy. 12 września 2013 po 330 latach od zwycięstwa pod Wiedniem na wzgórzu Kahlenberg w stolicy Austrii został wmurowany kamień węgielny pod pierwszy pomnik króla Jana III Sobieskiego, mimo iż Leopold I po triumfie wiedeńskim zapewniał, że "pamięć tego wielkiego wydarzenie w Wiedniu zostanie w ciągu 3 lat utrwalona na wieki".

Inicjatorem budowy pomnika jest Piotr Zapart członek Bractwa Kurkowego z Krakowa, autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz  prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik przedstawia Jana III Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele szarżującej husarii tratującej pokonaną armię Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 metry, długość 7,5 metra.

Kilka dni temu z okazji rozpoczęcia II etapu budowy pomnika na Kahlenbergu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji dziękczynnej. Przewodniczył jej ks. inf. Dariusz Raś, proboszcz kościoła Mariackiego w Krakowie, gdzie król Sobieski modlił się przed wymarszem pod Wiedeń. Mszę koncelebrowali także o. Leon Pokorski OFM – kapelan Komitetu Budowy Pomnika, o. Roman Krekora – rektor kościoła św. Józefa i ks. Stanisław Kurz – duszpasterz diecezji wiedeńskiej.

Ojciec Roman Krekora przypomniał, że są różne pomniki, ale takiego jeszcze nie ma. "My Polacy stawiamy ten pomnik i walczymy o tożsamość historyczną i narodową" - stwierdził.

Ks. inf. Dariusz Raś w swoim przemówieniu podkreślił rolę gospodarzy miejsca, gdzie powstaje pomnik Księży Zmartwychwstańców. "Gospodarze tego miejsca, wznoszą wielki duchowy pomnik swoją obecnością i zaangażowaniem, który umożliwia realizowanie inicjatywy sprawnego stawiania tego pomnik. Jesteśmy przy następnym kroku i za to dziękujemy Komitetowi Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego, a szczególnie darczyńcom dzięki nim tu jesteśmy, by po wiekach postawić pomnik. Cieszymy się, że możemy być tu w doborowej grupie, najbardziej wiernych idei króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu. Jest ona następująca: pokazać prawdę historyczną. Modlę się również za pokój na świecie i w Europie w dobie tragicznych wydarzeń w Paryżu" - mówił.

Piotr Zapart w imieniu komitetu budowy pomnika podziękował darczyńcom za  aprobatę dla podjętego wysiłku, związanego z budowaniem pomnika, "tak potrzebnego w Wiedniu i oczekiwanego przez Polaków" : Tadeuszowi Sumkowi, Aleksandrowi Luzarowi, Michałowi Stryszowskiemu i Jerzemu Czerniakowi.

Inicjator budowy pomnika przypomniał, że zwycięstwo wojsk polskich i cesarskich nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683r. zapewniło na wiele stuleci sławę wojskom Rzeczpospolitej i królowi Janowi III Sobieskiemu. "Złamało bowiem potęgę Osmanów w Europie, przyniosło jej wycofywanie się z zajętych poprzednio prowincji i zatrzymało napór islamu".

"Rzeczpospolita" ma patronat nad budową pomnika

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL