fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Dziś Światowe Forum Holokaustu. Bez prezydenta Dudy

AFP
Kilkudziesięciu przywódców państw świata weźmie udział w Światowym Forum Holokaustu organizowanym 23 stycznia w Yad Vashem, w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach nie bierze udziału prezydent Andrzej Duda, który odmówił przyjazdu do Jerozolimy po tym, jak organizatorzy nie przewidzieli zabrania przez niego głosu w trakcie uroczystości.

Przemówienia w czasie forum mają wygłosić m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence i prezydent Izraela Reuven Rivlin.

Czytaj także: 

Izrael pozwolił Putinowi grać ofiarami Holokaustu

Prezydentowi Dudzie należy się wsparcie

W Izraelu Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem określane jest mianem największej tego typu imprezy międzynarodowej w historii Izraela.

Polska będzie organizować własne obchody wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia, w dzień rocznicy wyzwolenia.

Prezydent Duda zdecydował się na zbojkotowanie uroczystości w Izraelu w związku z wcześniejszymi wypowiedziami prezydenta Władimira Putina, który obarczał Polskę współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. W związku z tym, że organizatorzy Światowego Forum Holokaustu nie przewidzieli zabrania głosu przez polskiego prezydenta w trakcie uroczystości istniała obawa, że polski prezydent będzie musiał wysłuchać - bez prawa do repliki - kolejnego ataku prezydenta Rosji na Polskę.

Witając 22 stycznia zagranicznych gości prezydent Izraela, Reuven Rivlin stwierdził, że ma nadzieję iż przywódcy świata będą "zjednoczeni w walce z rasizmem, antysemityzmem i ekstremizmem, w obronie demokracji i demokratycznych wartości". - To nasze wyzwanie, to nasz wybór - mówił.

W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Francji, Emmanuel Macron, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i następca tronu Wielkiej Brytanii, książę Karol. Wszyscy oni zabiorą głos w trakcie uroczystości.

Organizatorem Światowego Forum Holokaustu jest Mosze Kantor, oligarcha i polityk postrzegany jako sojusznik prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Źródło: rp.pl. Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA