fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Kaczorowski wśród laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Fotorzepa/ Michał Walczak
Wśród laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej znalazł się śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent II RP.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej przyznawana jest osobom, a także „instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–1989". Laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

Tytuł ten przyznano po raz 18. W poprzednich latach uhonorowano nim m.in. gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa", Władysława Bartoszewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Polaków na Białorusi, Stowarzyszenie „Memoriał".

W tym roku tytuł ten pośmiertnie został przyznany prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, ale także propagatorowi pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej Januszowi Horoszkiewiczowi. IPN przypomina, że za własne pieniądze postawił on ponad 40 krzyży upamiętniających zamordowanych Polaków na Wołyniu.

Nagrodę otrzymała też przyjaciółka papieża Jana Pawła II prof. Wanda Półtawska. W 1941 r. została ona zatrzymana przez Niemców. Po aresztowaniu poddano ją trwającemu wiele miesięcy brutalnemu śledztwu i wielokrotnie torturowano. Z więzienia na Zamku Lubelskim, we wrześniu 1941 r., trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych.

Statuetka trafiła też w ręce autora publikacji o powstaniu warszawskim Marka Stroka, który w ciągu kilkudziesięciu lat zebrał ponad 50 tys. nazwisk, pseudonimów i innych danych uczestników powstania. Na podstawie tej listy Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło dostępną online bazę powstańców. Obecnie Marek Strok tworzy bazę ofiar rzezi Woli.

Laureatem zostało także Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

– Naród, który odwraca się od własnej historii, który wstydzi się własnej historii, który wychowuje młodzież bez powiązań ze swoimi dziejami, jest narodem renegatów – takie słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego przywołał prezes IPN dr Jarosław Szarek. Instytut jest bowiem inicjatorem przyznania tej nagrody.

„Wiedza historyczna to warunek zrozumienia tego, co dzieje się tu i teraz", napisał do laureatów prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta. „Laureaci nagrody Kustosz Pamięci Narodowej pokazują, „jak żyć historią i ją współtworzyć, jak ocalić od zapomnienia i chronić prawdę" – dodał.

– Być Polakiem to jest mieć korzenie, które łączą Cię z wieloma wspaniałymi ludźmi, Polkami i Polakami, którzy wiedzieli co oznacza Bóg, Honor i Ojczyzna – skomentowała przyznanie jej statuetki jedna z laureatek prof. Wanda Półtawska.

"Rzeczpospolita" ma patronat nad wydarzeniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA