fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Raport: Finowie z Waffen-SS dopuszczali się zbrodni wojennych

Bundesarchiv
W latach 1941-1943 ok. 1408 fińskich ochotników służyło w Waffen-SS (w dywizji Waffen-SS "Wiking"), a niektórzy z nich w czasie walki na froncie wschodnim dopuszczali się zbrodni wojennych przeciw Żydom i obywatelom ZSRR innej narodowości na Ukrainie i na Kaukazie - wynika z badań przeprowadzonych na wniosek Centrum Szymona Wiesenthala - informuje fiński nadawca publiczny yle.fi.

Niezależne badania kwestii udziału Finów w zbrodniach niemieckiej III Rzeszy wykazało, że zdarzały się przypadki, gdy fińscy ochotnicy uczestniczyli w zbrodniach wojennych - jednakże dowody na to w postaci dokumentów, czy zapisów w pamiętnikach są często mgliste i nie mogą być całkowicie zweryfikowane - wynika z analizy archiwalnych dokumentów.

Nie wiadomo też dokładnie ile osób padło ofiarami zbrodni popełnianych przez fińskich żołnierzy.

W analizowanych dokumentach często brakuje dokładnych dat popełnianych zbrodni, co czyni niemożliwym ustalenie kto zlecał zabijanie cywilów i kto dokładnie przeprowadzał egzekucje na nich - wynika z raportu opisującego efekty badania w tej sprawie.

Jussi Nuorteva, dyrektor generalny Narodowego Archiwum Fińskiego podkreśla, że żołnierze SS z Finlandii po powrocie do ojczyzny raczej bagatelizowali swój udział w wojnie lub w ogóle o nim nie mówili.

Nuorteva dodaje, że Finowie służący w SS starali się przekonywać, że w czasie walk na froncie wschodnim znajdowali się na linii frontu, nieświadomi tego, co dzieje się na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

Autorzy badania nie rozmawiali z żadnym z ośmiu żyjących jeszcze żołnierzy SS z Finlandii - głównie ze względu na ich podeszły wiek i na fakt, że ich udział w działaniach Waffen-SS został już dokładnie opisany.

Fińscy historycy zajęli się sprawą zbrodni wojennych popełnianych przez Finów służących w Waffen-SS po bezpośrednim apelu Efraima Zuroffa z Centrum Szymona Wiesenthala do prezydenta Finlandii, Sauli Niinistö.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA