Przyjęciem przez Sejm większości senackich poprawek zakończyły się w piątek parlamentarne prace nad przepisami kodeksu spółek handlowych, wprowadzającymi tzw. prostą spółkę akcyjną (PSA). Poprawki Senatu miały charakter głównie porządków pojęciowych. Nie było jasne, co ustawodawca miał na myśli, mówiąc o określeniu w umowie spółki akcji obejmowanych za wkłady niepieniężne. Przyjęta senacka poprawka przewiduje zidentyfikowanie takich akcji seriami i numerami.

Czytaj także: Czemu prosta spółka akcyjna to strzał w dziesiątkę

PSA ma być dostępnym od 1 marca 2020 r. rozwiązaniem adresowanym do branż innowacyjnych, tzw. startupów, i to nie tylko zakładanych przez polskich przedsiębiorców. Celem prostej spółki (z minimalnym, jednozłotowym kapitałem) jest zahamowanie wypływu polskich nowinek technologicznych za granicę, ale też ściągnięcie ich z zagranicy. Rejestracja PSA ma być prowadzona elektronicznie – i wykonywana w ciągu 24 godzin, choć utrzymana będzie też możliwość rejestracji metodą tradycyjną (papierową).

W piątek zakończyły się też prace nad ustawą zapewniającą większą przejrzystość działania tradycyjnych spółek. Zostaną one zobowiązane do prowadzenia własnych stron internetowych i zamieszczania tam wymaganych przez prawo lub ich statuty ogłoszeń dla akcjonariuszy. Nowe przepisy umożliwią też administracji podatkowej pozyskanie informacji o udziałowcach spółek dysponujących akcjami na okaziciela.

Etap legislacyjny: do podpisu prezydenta