fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zatory płatnicze - nowe rozwiązania od 1 stycznia 2020 r.

Adobe Stock
Nowelizacja wynikająca z ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która z drobnymi wyjątkami weszła w życie 1 stycznia 2020 r., formułuje szereg nowych rozwiązań, które mają służyć walce z nieterminową płatnością należności w transakcjach handlowych.

Ustawa wprowadza zmiany w szeregu aktów prawnych odnoszących się do transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami, np. kodeksie cywilnym, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych oraz ordynacji podatkowej. Najistotniejsze zmiany dotyczą jednak ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju blisko połowa polskich przedsiębiorców jest zmuszana do akceptowania długich terminów płatności. Według uczestników rynku, co czwarty kontrahent zalega z zapłatą, co jest formą taniego kredytowania swojej działalności. Poszkodowane zatorami płatniczymi są przede wszystkim mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są najbardziej podatne na negatywne skutki braku płynności finansowej. Ponadto przedsiębiorcom, którzy nie otrzymują zapłaty za swoje towary i usługi, często brakuje pieniędzy na regulowanie swoich zobowiązań wobec innych uczestników rynku, co doprowadza do efektu kuli śn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA