fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kiedy można domagać się zwrotu nadpłaty w opłacie za gospodarowanie odpadami

www.sxc.hu
Właściciel mieszkania, które wchodzi w skład wspólnoty, nie mógł się domagać od prezydenta nadpłaty w opłacie za gospodarowanie odpadami.

Spór w sprawie dotyczył 100 zł nadpłaty w opłacie za śmieci. Z żądaniem jej zwrotu wystąpił do prezydenta miasta właściciel mieszkania w bloku. Prezydent odmówił wszczęcia postępowania. Wytłumaczył, że wnioskodawca nie jest stroną postępowania.

Mężczyzna nie dawał za wygraną. W zażaleniu podkreślał, że prawo wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadpłaty przysługuje podatnikom i płatnikom. On jako osoba władająca nieruchomością uiszcza opłaty na rzecz gminy.

Ta argumentacja nie przekonała samorządowego kolegium odwoławczego. Przypomniało, że w przypadku budynków wielolokalowych właściciele poszczególnych mieszkań nie są obowiązani do składania deklaracji i ponoszenia na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To obciąża zarząd nieruchomości.

Ostatecznie spór o 100 zł trafił na wokandę najpierw Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, a potem Naczelnego Sądu Administracyjnego. W obu skarżący przegrał.

NSA nie miał wątpliwości, że jego zarzuty były bezzasadne. Jak zauważył sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, sporna sprawa to jeden z tych nierzadkich przypadków, gdzie trudno się dopatrzyć racjonalności w korzystaniu z drogi sądowej. W sprawie o 100 zł trzeba było przeprowadzić kosztowny proces, a tak naprawdę nie wiadomo, o co chodzi. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2663/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA