fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zbyt niski czynsz dzierżawy uniemożliwił odliczenie VAT od wydatków

AdobeStock
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę świetlicy wiejskiej wydzierżawionej instytucji kultury za symboliczny czynsz.

Przystępując do budowy świetlicy wiejskiej, a więc obiektu, który z zasady wykorzystywany jest do realizacji zadań własnych w obszarze kultury, gmina nie działała jako podatnik VAT, lecz jako organ władzy publicznej. Oceny tej nie zmienia oddanie świetlicy w dzierżawę gminnemu ośrodkowi kultury w sytuacji, gdy czynsz dzierżawny został ustalony na poziomie znikomym w stosunku do skali poniesionych wydatków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 grudnia 2019 r., I FSK 1662/17.

Wniosek o interpretację i stanowisko gminy

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest w trakcie budowy świetlicy wiejskiej w związku z którą ponosi wydatki udokumentowane fakturami z wykazanym podatkiem VAT. Zgodnie z założeniami, z chwilą zakończenia projektu świetlica zostanie udostępniona Gminnemu Ośrodkowi Kultury (GOK) na podstawie umowy dzierżawy. Gmina przewiduje, że czynsz z tego tytułu wyniesie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA