fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Czarnek: System nadzoru nad szkołami należy centralizować

Przemysław Czarnek
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Koncepcja zwiększenia wpływu samorządu na szkoły, czyli usamorządowienia szkół, jest właśnie taką koncepcją rozmontowywania państwa, osłabiania państwa polskiego na szczeblu centralnym i wzmacniania poszczególnych ośrodków - mówił w "Sygnałach dnia" minister edukacji Przemysław Czarnek

Szef MEN komentował sobotnią konwencję Platformy Obywatelskiej, podczas której przedstawiona ostała deklaracja ideowa największej partii opozycyjnej.

Według Czarnka została ona oparta głównie na tym, czego "Polacy nie pamiętają", a głównym celem PO  jest "decentralizacja władzy".

To dążenie PO ma dotyczyć także szkół, którymi - według Czarnka - rządzi dwuwładza: organem prowadzącym są samorządy, a nadzór pedagogiczny spoczywa w rękach MEN. Dążenie PO do tego, by szkoły przeszły pod władzę samorządów, ma zdaniem ministra związek z rządami opozycji w miastach.

Dlatego, podkreślał Czarnek, system nadzoru nad szkołami trzeba centralizować.

- Zwiększać wpływ samorządów na szkoły, to znaczy przejść do koncepcji Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej, żeby jeszcze bardziej decentralizować Polskę i robić z niej w mniejszym stopniu państwo jednolite - mówił minister. 

Pytany o możliwy termin otwarcia wszystkich szkół - w tej chwili pracują klasy I-III i placówki przedszkolne - Czarnek stwierdził, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest nauka zdalna do Wielkanocy. Przy czym najwcześniej mogą wrócić do nauki stacjonarnej uczniowie, których czekają egzaminy - ósmoklasiści i maturzyści.

Gównym jednak czynnikiem, który będzie bany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jest stan epidemiczny i liczba zakażeń koronawirusem.

Minister zapewnił, że system, dzięki któremu od dziś nauczyciele chętni do szczepień mogą się rejestrować, jest gotowy.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA