fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Spychalski: Córka dopytuje "tato, kiedy do szkoły?"

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski
tv.rp.pl
- Oczywiście, że rozumiem (rodziców) - mówił w RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski pytany o to, czy rozumie tych rodziców, którzy są zmęczeni strajkiem nauczycieli i chcieliby "powrotu do normalnego życia". Od 8 kwietnia większość szkół w Polsce bierze udział w strajku organizowanym przez ZNP i FZZ.

Do strajku doszło po tym, jak dwie centrale związkowe nie zgodziły się na porozumienie ws. płac zaproponowane przez rząd (porozumienie podpisała tylko oświatowa "Solidarność"). Od 8 kwietnia w większości szkół w Polsce nie odbywają się w związku z tym zajęcia, a większość uczniów musi spędzać czas w domu, ponieważ nauczyciele nie podejmują żadnych obowiązków - w tym również nie zapewniają opieki nad dziećmi.

Spychalski mówił, że do szkoły nie chodzi m.in. jego 9-letnia córka.

- Wie pan, mamy ten problem, że córka jest w domu. Sama zresztą dopytuje - o dziwo - myślałem, że będzie raczej bardzo szczęśliwa... I pierwsze dni była szczęśliwa, natomiast teraz już się dopytuje: Tata, kiedy do szkoły, bo tutaj zaległości rosną - mówił Spychalski.

Rzecznik prezydenta poinformował jednocześnie, że w rozmowy między rządem a nauczycielami włączyła się Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda sama jest nauczycielką języka niemieckiego. Dodał, że "pani prezydentowa popiera postulaty nauczycieli", zwłaszcza jeśli chodzi o wzrost pensji zasadniczej. 

- Mam nadzieję, że w niedługim czasie ten konflikt się zakończy - podsumował Spychalski. Dodał, że na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Koła pojawiła się grupa ok. 100 nauczycieli, którzy również mówili, że "chcą ten strajk jak najszybciej zakończyć, dlatego że dla nich bardzo istotne jest nie tylko to, czy pensje wzrosną tak, czy inaczej, tylko jest kwestia dzieci i matur, które się zbliżają".

- Tam na przykład przedstawiciele nauczycieli powiedzieli: ok, ta podwyżka, którą proponujecie od września ona nas satysfakcjonuje, ale dajcie ją trochę szybciej - zdradził.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA