fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Johnson do Orbána: Mam poważne obawy dotyczące praw człowieka na Węgrzech

Boris Johnson i Viktor Orbán
PAP/EPA
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w czasie piątkowego spotkania w Londynie z premierem Węgier Viktorem Orbánem przekazał, że „ma poważne obawy dotyczące praw człowieka na Węgrzech, w tym równości płci, praw osób LGBT i wolności mediów”.

„Premier wyraził swoje poważne obawy, dotyczące praw człowieka na Węgrzech, w tym równości płci, praw osób LGBT i wolności mediów” - powiedziała rzeczniczka biura Borisa Johnsona. Dodała, że premierzy Wielkiej Brytanii i Węgier rozmawiali także „o wielu kwestiach polityki zagranicznej, w tym o Rosji, Białorusi i Chinach”.

Według relacji rzeczniczki, Johnson zachęcał Orbána do „wykorzystania swoich wpływów w celu promowania demokracji i stabilności”.

Johnson był krytykowany w kraju już za samo spotykanie się z węgierskim premierem. Krytycy w Wielkiej Brytanii oskarżyli Orbána o antysemityzm i islamofobię, przywołując jego słowa o „muzułmańskich najeźdźcach”, czy nazywanie migrantów „trucizną dla Węgier”. Partia Pracy podkreślała, że takie spotkania „podważają wartości, których rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że chce bronić”.

W czwartek Downing Street określiło cytowane słowa Orbána jako „prowadzące do podziałów i błędne”, ale broniło wizyty jako „kluczowej” dla bezpieczeństwa i rozwoju Wielkiej Brytanii, zwłaszcza po brexicie. Już wtedy zapowiedziano, że Johnson „nie cofnie się” przed poruszeniem w rozmowie kwestii praw człowieka na Węgrzech.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA