Polska hamuje w ślad za Europą

Indeks PMI mierzący koniunkturę w polskim przemyśle spadł z 48,4 pkt w czerwcu do 47,4 pkt w lipcu, najniżej od sześciu lat.

Aktualizacja: 02.08.2019 08:52 Publikacja: 01.08.2019 21:08

Polska hamuje w ślad za Europą

Foto: Adobe Stock

Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt mówi o kurczeniu się sektora, a polski przemysłowy PMI znajduje się poniżej tego poziomu już od dziewięciu miesięcy. To w dużym stopniu skutek pogorszenia koniunktury na rynkach eksportowych. Słabe dane PMI napływają również ze strefy euro i Chin.

Czytaj także: Strefa euro: najgorszy PMI od siedmiu lat

„Lipcowe wyniki badań wróżą dalsze kłopoty dla polskiego sektora wytwórczego" – piszą analitycy IHS Markit, firmy przeprowadzającej sondaże PMI. Wskazują oni m.in. na wysokie tempo spadku zamówień w naszym przemyśle. Oczekiwania menedżerów z tej branży są słabe, ale wciąż spodziewają się oni zwiększenia zamówień w przyszłym roku.

„47,4 to nowe cykliczne minimum – ostatnio wskaźnik tak nisko był w kwietniu 2013 r. Warto pamiętać, że spośród wszystkich wskaźników koniunktury PMI maluje najmniej korzystny obraz sytuacji w polskim przemyśle. Trend spadkowy jest niezaprzeczalny" – komentują analitycy mBanku.

Część ekspertów wierzy, że poprawa może nadejść jesienią. – Czego możemy się spodziewać w drugiej połowie roku w polskim sektorze przemysłowym? Zapewne w lipcu produkcja sprzedana przemysłu odnotowała także spadek r./r., tak jak w czerwcu (o 2,7 proc.) – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Sierpień też na pewno będzie słaby. Natomiast w ostatnich czterech miesiącach 2019 r. sektor przemysłowy powinien wrócić do wzrostów, ale nie będą one zbyt wysokie, bo oparte głównie na popycie z rynku polskiego. Na pewno problemów nie będzie miał przemysł dóbr konsumpcyjnych. Popyt na naszym rynku stabilnie rośnie – dodaje ekonomistka.

Pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle idzie w ślad za gorszą sytuacją gospodarczą w Niemczech i Europie Zachodniej. Indeks PMI mierzący koniunkturę w przemyśle strefy euro spadł z 47,6 pkt w czerwcu do 46,5 pkt w lipcu. To najsłabszy wynik tego indeksu od siedmiu lat.

Kiepskie dane napływają również z Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Przemysłowy PMI spadł tam z 45 pkt do 43,2 pkt, najniższego poziomu od siedmiu lat. Nowe zamówienia eksportowe spadały w lipcu najmocniej od 2009 r., czyli czasów głębokiego kryzysu. PMI dla francuskiego przemysłu zniżkował z 51,9 pkt w czerwcu do 49,7 pkt w lipcu.

W Hiszpanii przemysłowy PMI co prawda wzrósł z 47,9 pkt do 48,2 pkt, ale wciąż sygnalizuje dekoniunkturę w sektorze. PMI dla włoskiego przemysłu lekko wzrósł w tym czasie z 48,4 pkt do 48,5 pkt.

Słabo sobie radził w lipcu również przemysł Czech. Ten kraj, choć nie należy do strefy euro, jest jeszcze silniej niż Polska powiązany z niemiecką gospodarką. Spadek PMI dla czeskiego przemysłu z 45,9 pkt do 43,1 pkt jest najgorszym wynikiem od czerwca 2009 r. Lepiej radzą sobie Węgry. Przemysłowy PMI spadł tam z 54,1 pkt do 51,3 pkt.

Czytaj także: Strefa euro ciągnie nas w dół

„Niemcy pozostały źródłem słabości, a ich gospodarka przemysłowa doznała największego pogorszenia warunków operacyjnych od siedmiu lat. Austria odnotowała najgorszy poziom PMI od blisko pięciu lat, a odczyty poniżej 50 pkt napłynęły również z Francji, Irlandii, Włoch i Hiszpanii" – piszą analitycy IHS Markit.

Na pogorszenie koniunktury w Europie ma wpływ spowolnienie gospodarcze w Chinach. PMI dla chińskiego przemysłu liczony przez Markit i Caixin daje „recesyjne" odczyty, choć wzrósł z 49,4 pkt do 49,9 pkt.

Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt mówi o kurczeniu się sektora, a polski przemysłowy PMI znajduje się poniżej tego poziomu już od dziewięciu miesięcy. To w dużym stopniu skutek pogorszenia koniunktury na rynkach eksportowych. Słabe dane PMI napływają również ze strefy euro i Chin.

Czytaj także: Strefa euro: najgorszy PMI od siedmiu lat

Pozostało 89% artykułu
Dane gospodarcze
GUS: PKB bez niespodzianek
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dane gospodarcze
Konsumenci ruszą do sklepów? Coraz wiekszy optymizm
Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”