Reklama
Rozwiń

Strefa euro: najgorszy PMI od siedmiu lat

Indeks PMI mierzący koniunkturę w przemyśle strefy euro spadł z 47,6 pkt w czerwcu do 46,5 pkt w lipcu. Wstępny odczyt mówił o jego obniżce do 46,4 pkt. To najsłabszy wynik tego indeksu od siedmiu lat i wskazuje on na kurczenie się przemysłu strefy euro.

Aktualizacja: 01.08.2019 10:58 Publikacja: 01.08.2019 10:54

Strefa euro: najgorszy PMI od siedmiu lat

Foto: Bloomberg

Kiepskie dane napływają również z Niemiec, czyli największej gospodarki strefy euro. Przemysłowy PMI spadł tam z 45 pkt do 43,2 pkt, czyli najniższego poziomu od siedmiu lat. Nowe zamówienia eksportowe spadały w lipcu najmocniej od 2009 r., czyli czasów głębokiego kryzysu.
PMI dla francuskiego przemysłu zniżkował z 51,9 pkt w czerwcu do 49,7 pkt w lipcu. W Hiszpanii przemysłowy PMI, co prawda wzrósł z 47,9 pkt do 48,2 pkt, ale wciąż mówi on o dekoniukturze w sektorze. (Każdy odczyt poniżej 50 pkt wskazuje na kurczenie się branży.) PMI dla włoskiego przemysłu lekko wzrósł w tym czasie z 48,4 pkt do 48,5 pkt.
Słabo sobie radził w lipcu również czeski przemysł. Czechy, choć nie należą do strefy euro, to są bardzo silnie powiązane z niemiecką gospodarką. PMI dla czeskiego przemysłu z 45,9 pkt do 43,1 pkt, co jest najgorszym wynikiem od czerwca 2009 r. Lepiej radzą sobie Węgry. Przemysłowy PMI spadł tam z 54,1 pkt do 51,3 pkt.
"Niemcy pozostały źródłem słabości a ich gospodarka przemysłowa doznała największego pogorszenia warunków operacyjnych od siedmiu lat. Austria odnotowała najgorszy poziom PMI od blisko pięciu lat a odczyty poniżej 50 pkt napłynęły również z Francji, Irlandii, Włoch i Hiszpanii. W kontraście do tego, Holandia i Grecja nadal się rozwijają, choć wzrost w Holandii był niewielki i niezmieniony w porównaniu z poziomem w czerwcu" - piszą analitycy IHS Markit, firmy przeprowadzającej sondaże PMI.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać
Dane gospodarcze
Alarmujące pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle. Fatalne dane o PMI