fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Ranking Oxfam: najgorsze raje podatkowe

Wikipedia
Luksemburg wraz z Holandią i Szwajcarią znalazły się w rankingu 15 najgorszych rajów podatkowych, przygotowanym przez Oxfam.

Pierwsze miejsce zestawienia zajmują Bermudy, zaraz przed Kajmanami. Dalej są kolejno: Holandia, Szwajcaria i Singapur, a potem Irlandia i Luksemburg. Zostały uznane przez organizację humanitarną Oxfam za najgorsze raje podatkowe na świecie, a więc najbardziej pozbawiające inne państwa dochodów podatkowych.

Oxfam oceniał kraje biorąc pod uwagę trzy kryteria: wielkość stopy podatku dochodowego od firm, tzw. zachęty (lub ich brak) do płacenia podatku oraz współpracę (lub jej brak) z międzynarodowymi służbami walczącymi z unikaniem opodatkowania.

Za bardzo odbiegające od normy Oxfam uznał kraje, w których CIT jest przynajmniej o połowę mniejszy od średniej światowej z ostatnich 10 lat, czyli mniejszy niż 12,5 proc. Dla porównania, średni podatek dochodowy od osób prawnych wynosił w tym okresie 24,9 proc.

Ranking – jak wyjaśnia Oxfam – powstał w celu pokazania krajów, gdzie wielkie korporacje wiodą prosperujące życie, natomiast rdzennych obywateli nie stać na zakup podstawowych dóbr. Mniejsze wpływy podatkowe to mniej funduszy na pomoc dla biedniejszej części społeczeństwa – czyli brak możliwości dofinansowania edukacji czy opieki zdrowotnej.

Na Bermudach, stanowiących terytorium zależne Wielkiej Brytanii, można założyć kilka rodzajów spółek, z czego największe znaczenie ma jeden typ – Bermuda Exempt Company (czyli „spółka zwolniona"). Jej fenomen polega na tym, że nie ma ona obowiązku płacenia podatku dochodowego, podatku od towarów i usług czy podatku od zysków kapitałowych. Oxfam pokazuje, że firmy międzynarodowe „wypracowały" łącznie w 2012 roku na Bermudach zysk równy 80 mld dolarów, większy niż łączny ich zysk w Japonii, Chinach, Niemczech oraz Francji. Agencja Rozwoju Wysp Bermudzkich zaprotestowała przeciwko rankingowi Oxfamu, argumentując, że wyspy te mają ogromny wpływ na globalną gospodarkę.

Zerowy podatek dochodowy od osób prawnych, podobnie jak na Bermudach, jest także na Kajmanach oraz Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Wraz z położoną u wybrzeży Francji wyspą Jersey w rankingu znajdują się więc łącznie aż cztery miejsca będące częścią Wielkiej Brytanii, bądź terytoriami zależnymi. Co pochodzący ze Zjednoczonego Królestwa Oxfam wytyka rządowi w Londynie.

Cały ranking „Oxfamu" prezentuje się następująco:

1 Bermudy (terytorium zależne Wielkiej Brytanii)

2 Kajmany (terytorium zależne Wielkiej Brytanii)

3 Holandia

4 Szwajcaria

5 Singapur

6 Irlandia

7 Luxemburg

8 Curaçao (terytorium zależne Holandii)

9 Hongkong

10 Cypr

11 Bahamy

12 Jersey (terytorium zależne Wielkiej Brytanii)

13 Barbados

14 Mauritius

15 Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA