fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Polak remontuje na potęgę. Za swoje

Fotorzepa/
W ubiegłym roku remont przeprowadziło aż 46 proc. Polaków. Mieszkania odnawiamy głównie za gotówkę - wynika z badania serwisu Fixly.

Raport został opracowany na podstawie badania, którego uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. rodzaju przeprowadzanych prac, odnawianych pomieszczeń i wydatków na remonty w 2018 r. Autorzy raportu podają, że w ubiegłym roku remont przeprowadziło aż 46 proc. Polaków - przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części kraju. Większość remontujących zdecydowała się skorzystać z pomocy specjalisty. Na własną rękę do pracy zabrała się tylko co trzecia osoba.

- Najczęściej remontowaliśmy kuchnię, sypialnię i salon oraz przedpokój, nieco rzadziej łazienkę. W polskich domach dominowały przede wszystkim drobne prace wykończeniowe, na czele z malowaniem ścian, na które zdecydowało się aż 86 proc. remontujących - podają przedstawiciele serwisu. - Wśród najpopularniejszych prac znalazły się również szpachlowanie, gładzenie ścian i układanie podłóg. Zdecydowanie rzadziej decydowaliśmy się na wymianę okien czy całkowitą zmianę układu pomieszczeń. Takie prace przeprowadzał u siebie tylko co dziesiąty badany.

Ile kosztowały remonty Polaków? Niemal 40 proc. z nich zamknęła się w kwocie nieprzekraczającej 6 tys. zł, ale już co trzeci wiązał się z wydatkami powyżej 10 tys. zł. Autorzy raportu sprawdzili również, w jaki sposób finansujemy prace remontowe. Dla ogromnej większości Polaków (84 proc.) źródło stanowią odkładane przez lata oszczędności. Tylko co piąta osoba wzięła w ubiegłym roku kredyt lub pożyczkę na remont.

- Droga od pierwszych pomysłów na remont lub od pojawienia się usterek do podjęcia działań z reguły bywa długa - oceniają przedstawiciele serwisu, podkreślając, że statystyczny Polak na rozpoczęcie prac remontowych potrzebuje przynajmniej trzech miesięcy. - Realizację planów odkładamy na później przede wszystkim ze względu na brak czasu lub pieniędzy. Ważna jest także odpowiednia pora roku. 64 proc. badanych decyduje się na remont wiosną lub latem.

- Problemem dla co szóstej osoby jest również znalezienie odpowiednich fachowców. Zależy nam przede wszystkim na zatrudnieniu sprawdzonej i wiarygodnej ekipy, która dopasuje się do naszego budżetu - wynika z badania. - Co ciekawe, wolimy raczej zatrudniać wykonawców poleconych przez rodzinę lub znajomych, niż szukać ich w sieci. Z oferty znalezionej w internecie skorzystał w ubiegłym roku tylko co piąty Polak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA