fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Indiach powstał Uber dla rolników

Wikimedia
Powstała aplikacja podobna do Ubera specjalnie dla rolników. Za pomocą smartfona mogą zamawiać traktor na swoje pole uprawne.

Ekonomia współdzielenia (ang. sharing economy) znajduje zastosowanie w coraz to nowych branżach. Dziś za pomocą smartfona możemy w prosty i wygodny sposób zamówić taksówkę, transport na drugi koniec kraju, czy nocleg w prywatnym mieszkaniu. Niedawno powstała również aplikacja podobna do Ubera, która ułatwia życie rolnikom.

Indyjska firma Mahindra & Mahindra stworzyła aplikację Trringo na wzór swojego amerykańskiego odpowiednika. Nie służy jednak do przewozu ludzi, ale do zamawiania traktorów na pole uprawne. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć na smartfonie i wyznaczonym miejscu stawi się najbliższy dostępny ciągnik, który zaorze pole bądź skosi trawę.

Jak podaje gazeta The Telegraph, koszt zakupu traktora w Indiach wynosi co najmniej 250 tys. rupii (ok. 15 tys. zł). Wielu rolników posiadających mniejsze pola uprawne nie jest w stanie sobie na niego pozwolić, stąd są oni zmuszeni do wypożyczania sprzętu od innych właścicieli. To stwarza ryzyko, że ciągnik może być niedostępny w czasie żniwa bądź jego cena może wtedy gwałtownie wzrosnąć.

Aplikacja Trringo wyszła rolnikom naprzeciw i oferuje im możliwość wypożyczenia traktora w cenie od 400 do 700 rupii za godzinę. Właścicielami ciągników jest sama firma bądź też pobliscy właściciele, którzy zarejestrowali się w serwisie. Dzięki niskim cenom i łatwości w obsłudze aplikacja ma dużą szansę zyskać na popularności u coraz większej liczby rolników. Przeszkodę stanowi jednak fakt, że aż 90 proc. wiejskich terenów w Indiach nie posiada dostępu do internetu. Twórcy aplikacji zaradzili również i temu i stworzyli specjalne centra obsługi klienta, z którymi rolnicy mogą połączyć się telefonicznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA