Ustawa opodatkowująca instytucje finansowe ma być uchwalona w błyskawicznym tempie, tymczasem projekt zawiera kilka zapisów, które według bankowców są co najmniej wątpliwe i nielogiczne. Projekt zakłada opodatkowanie aktywów banków w wysokości 0,39 proc. w skali roku (0,0325 proc. miesięcznie) oraz 0,6 proc. w przypadku ubezpieczycieli (0,05 proc. miesięcznie).
Po co danina od obligacji– To w zamiarze miał być podatek od aktywów, czyli od ich stanu na dany moment, tymczasem projektodawca wpisał do ustawy wartość aktywów nie ze sprawozdania finansowego, lecz z zestawienia obrotów i sald sporządzanego na podstawie księgi głównej, gdzie w niektórych pozycjach występują pozycje otwarte. To oznacza, że trzeba byłoby zbierać obroty, czyli przebieg transakcji z kont technicznych – mówi jeden z bankowców. W przypadku największych banków różnica między aktywami a tak ujętym saldem sięgałaby kilku, a nawet kilkunastu miliardów złotych, co zwiększałoby podstawę opodatkowania. D...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.