Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.10.2020 16:26 Publikacja: 12.10.2020 14:28
Foto: Bloomberg
W czwartak, 15 października, Sąd Najwyższy (sygnatura I CSK 519/19) rozpozna skargę kasacyjną klienta Deutsche Banku Polska od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie wydanego 13 marca 2019 r. (sygnatura I ACa 681/18). Kredytobiorca przegrał w I oraz II instancji, a zarzuca nieważność umowy kredytu denominowanego.
Sprawa jest o tyle istotna, że do tej pory Sąd Najwyższy kilka razy wypowiadał się o kredytach indeksowanych, jednak jeszcze nigdy nie orzekł o nieważności umowy kredytu denominowanego (choć można znaleźć kilka orzeczeń Sądu Najwyższego uchylające niekorzystne dla frankowiczów wyroki dotyczące kredytów denominowanych i skierowując sprawy do ponownego rozpatrzenia np. akt II CSK 483/18, V CSK 382/18, IV CSK 309/18). Wcześniej w raporcie „Kredyty walutowe. Węzłowe zagadnienia" sporządzonym przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego znalazły się dwuznaczne opinie na temat kredytów denominowanych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z włoską spółką Albergo Alexandra Sarl umowę kredytu inwestycyjnego na kwot...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas