fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pierwsza dywidenda irlandzkiego banku od 10 lat

Bloomberg
Propozycja wypłaty przez Bank of Ireland 11,5 centa na akcję jest kamieniem milowym odzwierciedlającym znaczną poprawę kondycji banku od czasu kryzysu finansowego.

Historia instytucji sięga XVIII wieku i jako najstarszy bank ma on specjalne miejsce w systemie finansowym Irlandii. W 2016 r. jego aktywa warte były ponad 120 mld dolarów. Jak ogłosiła wybrana w październiku prezes Bank of Ireland Francesca McDonagh, instytucja rozpoczyna właśnie nowe życie.

Jeden z wielkiej czwórki irlandzkich pożyczkodawców wyznacza tym samym punkt zwrotny na ścieżce wychodzenia z kłopotów, jakie napotkał po kryzysie finansowym. – Po raz pierwszy od 10 lat Bank of Ireland proponuje dywidendę, to dla nas kluczowy moment – powiedziała w rozmowie z CNBC McDonagh.

Bank, który otrzymał dofinansowanie 7 mld euro w 2009 r., odnotował w 2017 r. zysk przed opodatkowaniem na poziomie 852 mln euro. W porównaniu z wcześniejszym rokiem zysk był niższy z uwagi na 170-milionową karę, jaka została nałożona na instytucję w związku z nakładaniem zbyt wysokich opłat na posiadaczy kredytów hipotecznych. Reputacja banku została przez to mocno nadszarpnięta w zeszłych latach. Obserwatorzy zgadzają się, że przez to praca nowej prezes będzie w dużej mierze polegać na odbudowaniu zaufania opinii publicznej.

Akcje banku drożały w poniedziałek w południe na irlandzkiej giełdzie o około 1,3 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA