Sprzedaż tego udziału inwestorom instytucjonalnym i osobom fizycznym jest jedną z największych prywatyzacji w tym kraju, który zobowiązał się wobec Komisji Europejskiej do odstąpienia 75 proc. w NLB, co było warunkiem zgody Brukseli na udzielenie temu bankowi pomocy w 2013 r.


W informacji dla zarządu giełdy w Lublanie bank podał, że cena emisyjna 14 listopada wyniesie 51,5 euro, w dolnej części widełek ogłoszonych w październiku. Po zakończeniu sprzedaży głównymi akcjonariuszami będą skarb państwa z udziałem 40,9 proc., Brandes Investment Partners z 7,6 proc. i EBOR z 6,3 proc. — dodał NLB nie informując o innych kupujących.

W razie wykorzystania opcji dodatkowego przydziału 5,9 proc. w prywatne ręce przejdzie 65 proc. kapitału akcyjnego banku. Opcję mogą wykorzystać Citigroup Global Markets i Wood & Company Financial Services dla ustabilizowania kursu akcji w ciągu pierwszych 30 dni notowań.

Słowenia chce odstąpić dalszy udział w banku do końca 2019 r. zostawiając sobie 25 proc., aby mieć wpływ na jego strategiczne decyzje.