15 marca Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich zorganizowała spotkanie z przedstawicielami samorządu aplikantów adwokackich. Relację z niego zamieszczono na oficjalnej stronie internetowej Adwokatury Polskiej.

Jak czytamy, wśród poruszanych zagadnień znalazły się postulaty dotyczące lepszego przygotowania dydaktycznego wykładowców, położenia nacisku na przygotowanie aplikantów do egzaminu adwokackiego w ramach izb, co wyeliminuje potrzebę uczestnictwa w kursach przedegzaminacyjnych prowadzonych przez komercyjne podmioty zewnętrzne.

Przedstawicielka aplikantów z izby warszawskiej postulowała, by wprowadzona została do Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej możliwość odwołania się od wyników obowiązkowych sprawdzianów i kolokwiów. Wskazała także, że aplikanci warszawscy opowiadają się za lepszą organizacja praktyk w sądach oraz poprawą jakości kształcenia podczas praktyk.

Adwokatura.pl podaje, że aplikanci zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko pomysłom wprowadzenia aplikacji uniwersyteckiej. Wskazywali na potrzebę prowadzenia zajęć z zakresu kompetencji miękkich (praca z klientem, radzenie sobie ze stresem, zajęcia z wystąpień publicznych, marketingu prawniczego).

Po wystąpieniach głos zabierali także inni aplikanci z izb adwokackich w Płocku, Bielsku Białej, Szczecinie, Bydgoszczy, Zielonej Górze, wskazując na problemy jakie występują w ich izbach. Wśród poruszanych zagadnień dominowały postulaty zmian w sposobie odbywania praktyk sądowych i prokuratorskich, sygnalizowana była potrzeba wzmocnienia relacji patron – aplikant odpowiednią umową, która gwarantowałaby aplikantom zabezpieczenie w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. - Zwrócono też uwagę, iż nie wszyscy aplikanci posiadają dostateczne przygotowanie akademickie, a brak wiedzy teoretycznej utrudnia prowadzenie zajęć w formie praktycznej. W mniejszych izbach nie występuje problem patronatu, zajęcia organizowane przez ORA są jedynie uzupełnieniem wiedzy jaką zdobywają w kancelariach u patronów - relacjonuje adwokatura.pl.