Egzaminy adwokacki i radcowski 2019: kazusy z prawa gospodarczego

Kandydaci na radców prawnych i adwokatów muszą być biegli w sporach z udziałem przedsiębiorców.

Aktualizacja: 06.02.2019 09:09 Publikacja: 06.02.2019 08:33

Egzaminy adwokacki i radcowski 2019: kazusy z prawa gospodarczego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Tegoroczne egzaminy zawodowe dla adwokatów i radców prawnych odbędą się 26 do 29 marca 2019 r. Tak jak każdego roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Raz w tygodniu, w każdą środę, na łamach „Rzeczpospolitej" publikujemy materiały, dzięki którym łatwiej będzie zdać egzamin. Dziś ruszamy z powtórką z prawa gospodarczego.

Czytaj także:

Egzaminy prawnicze 2019: jak napisać apelację

Egzaminy prawnicze 2019: kazusy z prawa cywilnego

Ostatni dzwonek na powtórkę dla przyszłych adwokatów i radców

Definicje ważne przy kwalifikacji

Zakwalifikowanie sprawy jako gospodarczej następuje już na etapie składania pozwu. Z uwagi na fakt, że apelacja jest kontynuacją postępowania rozpoczętego przed sądem I instancji, zainicjowanego przez stronę niezadowoloną z rozstrzygnięcia, kwalifikacja sprawy jako gospodarczej dokonywana jest przez sąd I instancji i pozostaje wiążąca aż do zakończenia postępowania. Niemniej jednak dla porządku warto przytoczyć definicje występujące w postępowaniu gospodarczym.

Sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Powyższe implikuje potrzebę odwołania się do definicji przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej.

Brak jest jednolitej definicji przedsiębiorcy. Obecnie przeszło 20 aktów prawnych zawiera pojęcie przedsiębiorcy. Są to m.in. kodeks cywilny, prawo przedsiębiorców, ustawa o prawach konsumenta, ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawo upadłościowe. Zgodnie z art. 43[1] kodeksu cywilnego przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33[1] § 1 kodeksu, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Z kolei art. 3 prawa przedsiębiorców stanowi, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną ? wykonująca działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Przepis ten nie uznaje za przedsiębiorców (w rozumieniu tej ustawy) wspólników spółek prawa handlowego.

Pomimo że ustawodawca nie zdecydował się na ujednolicenie pojęcia przedsiębiorcy, na potrzeby niniejszego opracowania korzystać będziemy jedynie z definicji zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jest to uwarunkowane przede wszystkim tym, że w tej definicji zawiera się najliczniejsza grupa podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nadto, definicja ta funkcjonowała jeszcze za czasów obowiązywania ustawy – Prawo działalności gospodarczej, tj. od 1 stycznia 2000 r. Do kodeksu cywilnego pojęcie przedsiębiorcy zostało wprowadzone dopiero po noweli, która weszła w życie 25 września 2003 r.

Przechodząc do omawiania pojęcia działalności gospodarczej, w myśl art. 3 prawa przedsiębiorców, jest to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Stosownie do brzmienia art. 6 ust. 1 prawa przedsiębiorców przepisów tych nie stosuje się do:

1) działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;

2) wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów;

3) wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina;

4) działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym producenci będący rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego nie są przedsiębiorcami, a tym samym spór sądowy wynikły w związku z prowadzoną przez nich działalnością nie jest sprawą gospodarczą.

Nie każda tak samo

Wracając zatem do meritum, tj. pojęcia sprawy gospodarczej, obok wymienionych w 10b § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych, do tego katalogu należy także zaliczyć sprawy wymienione w art. 10b § 2:

1) określone w ustępie poprzedzającym, choćby którakolwiek ze stron zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej;

2) ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 kodeksu spółek handlowych;

3) przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;

4) z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych;

5) z umów leasingu;

6) przeciwko osobom odpowiadającym za dług przedsiębiorcy, także posiłkowo lub solidarnie, z mocy ustawy lub czynności prawnej;

7) między organami przedsiębiorstwa państwowego;

8) między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór;

9) z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego;

10) o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem;

11) o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem;

12) określone jako takie przez odrębne przepisy.

Nie są natomiast gospodarczymi sprawy (art. 10b § 3):

1) o podział majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej po jej ustaniu;

2) o wierzytelność nabytą od osoby nie będącej przedsiębiorcą, chyba że wierzytelność ta powstała ze stosunku prawnego w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez wszystkie jego strony.

Powyższe w sposób bezpośredni odnosi się do kwestii zaskarżalności wyroków w sprawach gospodarczych, mimo że w zasadzie zagadnienia kwalifikacji przedsiębiorców, spraw gospodarczych i właściwości sądów gospodarczych są przedmiotem rozważań przy konstruowaniu pozwu.

Kiedy wolno zaskarżyć...

Apelacja jest zwyczajnym środkiem zaskarżenia przysługującym od merytorycznego wyroku sądu I instancji, czyli rozstrzygającego co do istoty sprawy. Zgodnie z art. 367 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, apelacja przysługuje od wyroku sądu I instancji do sądu II instancji. Możliwość wniesienia apelacji, w tym również w sprawach gospodarczych, wynika wprost z art. 176 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne. Apelacja jest dewolutywnym (sprawę na jej skutek rozpoznaje sąd wyższej instancji) i suspensywnym (wniesienie apelacji wstrzymuje uprawomocnienie się orzeczenia w zaskarżonym zakresie) środkiem odwoławczym.

Kodeks postępowania cywilnego przyjął zasadę skargowości polegającą na tym, że każdy wyrok sądu I instancji podlega zaskarżeniu bez względu na:

1) rodzaj sprawy,

2) wartość przedmiotu sporu czy

3) zakres zaskarżenia.

Apelacja w sprawach gospodarczych przysługuje od:

1) wyroku końcowego,

2) wyroku częściowego,

3) wyroku wstępnego,

4) wyroku łącznego,

5) wyroku uzupełniającego,

6) wyroku zaocznego – jedynie w przypadku, gdy zaskarża go powód,

7) postanowienia rozstrzygającego co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym,

8) wyroku wydanego w postępowaniu uproszczonym.

...i kto może

Zaskarżyć wyrok w drodze apelacji mogą jedynie uprawnione do tego podmioty, decydując jednocześnie o jego przedmiocie i zakresie zaskarżenia.

Henryk Pietrzkowski wskazuje, że dopuszczalność wniesienia apelacji uzależniona jest od kumulatywnego spełnienia kilku warunków, a mianowicie:

1) istnienia orzeczenia,

2) istnienia interesu prawnego we wniesieniu apelacji,

3) zachowania terminu przewidzianego dla apelacji,

4) możliwości zaskarżenia orzeczenia apelacją,

5) legitymacji podmiotu do wniesienia apelacji,

6) zachowania formy przewidzianej dla apelacji,

7) uiszczenia opłaty od apelacji.

Postępowanie apelacyjne oparte jest na zasadzie formalizmu procesowego. Tym samym czynności w nim podejmowane mają charakter zorganizowany pod względem formalnym.

Od jakiego wyroku

Apelacja może być wniesiona jedynie od wyroku istniejącego. Orzeczeniem nieistniejącym (sententia non existens) jest wydane przez właściwy organ, lecz pozbawione istotnych cech ustawowych, np. brak ogłoszenia wyroku, brak podpisu sędziego pod wyrokiem. Przedmiotem apelacji może być zatem jedynie orzeczenie istniejące, wszak nie jest możliwe zaskarżenie czegoś, co w świetle prawa nie istnieje.

Zgodnie z art. 367 § 2 k.p.c., apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako I instancji – sąd apelacyjny. Postępowanie apelacyjne pełni funkcję kontrolną w stosunku do wyroku sądu I instancji, co oznacza, że sąd odwoławczy ponownie rozpoznaje sprawę rozstrzygniętą przez sąd niższej instancji. Rozpoznanie ma charakter merytoryczny, ograniczony jedynie granicami zaskarżenia i nie sprowadza się tylko do kontroli legalności orzeczenia wydanego w I instancji.

W literaturze przedmiotu wyróżnia się dwa rodzaje apelacji: 1) pełną oraz 2) ograniczoną.

Apelacja pełna – oderwana jest od podstaw, tj. od reglamentowanej przez ustawodawcę listy możliwych zarzutów, zapewniając apelującemu pełną swobodę przy formułowaniu zarzutów apelacyjnych. Sąd II instancji ma obowiązek zastosować przepisy prawa materialnego, bez względu na stanowisko stron w zakresie zarzutów. Z kolei apelacja ograniczona występuje jedynie w postępowaniu uproszczonym oraz w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń. Jej funkcją nie jest ponowne rozpoznanie sprawy, a jedynie kontrola wyroku sądu I instancji. Co do zasady nie jest możliwe powoływanie nowych faktów i dowodów. Sąd odwoławczy związany jest apelacją ograniczoną, opartą na skatalogowanych przez ustawodawcę zarzutach[11].

Apelacja może zostać wniesiona jedynie przez podmiot posiadający zarówno legitymację jak i interes prawny do zaskarżenia wyroku. Tadeusz Ereciński zwraca uwagę, że legitymacja do wniesienia apelacji nie jest odpowiednikiem ogólnej legitymacji procesowej, ponieważ jej istnienie nie zależy od relacji danego podmiotu do przedmiotu sporu, lecz od relacji skarżącego do postępowania, w którym wydano zaskarżone orzeczenie[12].

Podmiotami uprawnionymi do wniesienia apelacji od wyroku są:

1) strona postępowania, lecz jedynie w przypadku, gdy jest pokrzywdzona rozstrzygnięciem sądu I instancji (gravamen),

2) każdy ze współuczestników postępowania samodzielnie,

3) interwenient uboczny (samoistny i niesamoistny),

4) prokurator (art. 60 § 2 KPC),

5) rzecznik praw obywatelskich (art. 14 pkt 4 RPOU w zw. z art. 60 § 2 k.p.c.),

6) rzecznik praw dziecka (art. 10 ust. 1 pkt 3 RPDU w zw. z art. 60 § 2 k.p.c.),

7) organizacje społeczne (art. 61 i 62 k.p.c.),

8) inspektor pracy (art. 631 i 632 k.p.c.),

9) powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumentów (art. 633 i 634 k.p.c.).

Zwykle wyrok sądu I instancji zawiera rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów procesu. W przypadku chociażby częściowego zaskarżenia wyroku sądu I instancji, zawarte w nim orzeczenie o kosztach pozostaje w zawieszeniu do czasu wydania wyroku przez sąd odwoławczy. Postanowienie rozstrzygające o kosztach procesu może być zaskarżone apelacją jedynie wtedy, gdy strona zaskarża wyrok co do istoty sprawy. Natomiast jeśli zamiarem strony jest zaskarżenie jedynie zawartego w wyroku postanowienia odnośnie do kosztów procesu, przysługuje jej wyłącznie zażalenie (art. 3941a § 1 pkt 9 k.p.c.), które powinno być wniesione w terminie określonym w art. 394 § 2 k.p.c. (art. art. 3941a § 2 k.p.c.). Jeśli strona zamiast zażalenia wniesie w tym przedmiocie apelację, naruszy tym samym termin, co skutkować będzie odrzuceniem wniesionego środka odwoławczego jako spóźnionego (art. 370 w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.).

Powyższe ma zastosowanie także do zamieszczonego w wyroku rozstrzygnięcia w przedmiocie rygoru natychmiastowej wykonalności. Zgodnie z przepisem art. 3941a § 1 pkt 3 k.p.c., stronie przysługuje zażalenie na postanowienie dotyczące nadania wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności do innego składu sądu I instancji, który wydał zaskarżone postanowienie.

Z czego najlepiej się uczyć

- Egzaminy Prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości. Tom 1–3 wydanie 2019

- Pozwy z prawa gospodarczego na przykładach i wzorach, J. Grędzińska, M. Rydlichowski, D. Wetoszka, 2. wyd. 2018

- Apelacje z prawa gospodarczego na przykładach i wzorach, J. Grędzińska, M. Rydlichowski, D. Wetoszka, 2. wyd. 2018

- Umowy gospodarcze w przykładach i wzorach, A. Kurczuk-Samodulska, K. Kuszlewicz, 4. wyd. 2018

- Prawo gospodarcze. Podręcznik dla aplikantów, D. Wetoszka, 2018

- Kodeks spółek handlowych. Orzecznictwo Aplikanta, J. Witas, 6. wyd. 2018

- Kodeks spółek handlowych, Edycja Sądowa, 30. wyd. 2019

- System Oznaczeń Kodeksowych, czyli jak pracować z kodeksami i pisać pisma procesowe, A. Irek, K. Wiśniewska, 2019

Tegoroczne egzaminy zawodowe dla adwokatów i radców prawnych odbędą się 26 do 29 marca 2019 r. Tak jak każdego roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Raz w tygodniu, w każdą środę, na łamach „Rzeczpospolitej" publikujemy materiały, dzięki którym łatwiej będzie zdać egzamin. Dziś ruszamy z powtórką z prawa gospodarczego.

Czytaj także:

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego