fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci w liście otwartym krytykują działania NRA ws. Strajku Kobiet

List otwarty do Naczelnej Rady Adwokackiej w obronie otwartego i pluralistycznego samorządu
Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Ponad 50 adwokatów skierowało do Naczelnej Rady Adwokackiej list otwarty w obronie otwartego i pluralistycznego samorządu zawodowego.

Autorzy podkreślają, że pokolenia adwokatów, swą oddaną służbą dobru wspólnemu, zbudowały tradycję i wiarygodność Palestry polskiej.

- Tak zbudowaną wiarygodność łatwo jednak utracić, angażując neutralny autorytet Adwokatury w doraźny spór partyjny i społeczny, komunikując poparcie wyłącznie dla jednej ze stron złożonego sporu partyjnego, politycznego czy ideologicznego. Przemyślana strategia wizerunkowa samorządu musi uwzględnić to ryzyko, dostrzegając dalekie konsekwencje podejmowanych działań i oświadczeń władz samorządowych, zarówno dla wiarygodności adwokatury jak i dla jedności naszego środowiska, które tak jak i samo społeczeństwo jest zróżnicowane w swych przekonaniach i ocenach politycznych - piszą sygnatariusze listu.

Wyrażają oni głębokie zaniepokojenie wystąpieniami władz palestry, w których jak piszą, pogłębiona refleksja prawna zastępowana jest coraz częściej wpisaniem samorządu w dyskurs nastrojów i emocji społecznych, co nie tylko nie sprzyja osiągnięciu porozumienia, ale wręcz zaostrza spór utwierdzając jedną z jego stron w przekonaniu, że w odróżnieniu od oponenta, ma za sobą prawo.

- W ten sposób postrzegamy szereg uchwał władz samorządowych oraz ich działania faktyczne i liczne publikacje prasowe podpisywane z przywołaniem funkcji samorządowych, które mają sugerować jednolite poparcie Adwokatury dla postulatów politycznych, a nawet określonych ideologii - doprecyzowują.

Ostatnim przykładem działań, które w ocenie sygnatariuszy listu rażąco naruszały wymóg uszanowania dla pluralizmu środowiska adwokackiego, był wspólny udział Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej kol. Jacka Treli w konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej, podczas której ogłosił wsparcie adwokatury udzielane pro bono uczestnikom tzw. „Strajku Kobiet".

Czytaj więcej:

- W ten sposób Adwokaturę wpisano wprost w slogany i przesłania tworzone przez partie polityczne i kontrowersyjne ruchy społeczne, co nie jest akceptowane przez nas, adwokatów przeciwnych angażowaniu dorobku i autorytetu Adwokatury po jednej stronie sporu politycznego - podkreślono w liście.

Na koniec adwokaci apelują do władzsamorządowych o powstrzymanie się od działań podważających charakter Adwokatury jako wspólnoty zawodowej o pluralistycznym charakterze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA