Pomylonego nazwiska nie da się sprostować - WSA o błędzie w decyzji administracyjnej

Błąd pisarski to widoczne, niezamierzone i niewłaściwe użycie słowa lub określenia, zastosowanie niewłaściwej pisowni bądź też pominięcie wyrazu lub litery. To wada o charakterze technicznym i nieistotnym.

Aktualizacja: 13.03.2021 09:47 Publikacja: 13.03.2021 00:01

Urzędnik to nie cudotwórca

Urzędnik to nie cudotwórca

Foto: Adobe Stock

Pomylić się może każdy – i obywatel, i urzędnik. Jednak naprawienie błędu popełnionego przez administrację, zwłaszcza gdy wkradnie się on do decyzji, wymaga zastosowania odpowiedniego trybu. I o tym, że nie każdy błąd urzędnika da się naprawić od ręki, przypomniał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 26 lutego 2021 r.

W sprawie chodziło o błąd w decyzji prezydenta miasta o przyznaniu zasiłku celowego na zakup żywności na przygotowanie jednego ciepłego posiłku dziennie w kwocie 135 zł. Parę dni po jej wydaniu urzędnicy dopatrzyli się pomyłki w jej adresacie. Postanowili ją sprostować. W miejsce dwóch nazwisk odbiorców świadczenia pozostawiono tylko jedno. Urzędnicy magistratu uznali, że skoro o przyznanie zasiłku zawnioskowała jedna osoba dla siebie, to mogli pomyłkę potraktować jako oczywisty błąd pisarski. Tak samo uznało Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów