Wysokość składek za czas urlopu wychowawczego trzeba weryfikować

Od 1 lipca 2023 r. zmieniła się najniższa podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób korzystających z urlopu wychowawczego. Konieczność aktualizacji może też spowodować zmiana w oświadczeniu pracownika.

Publikacja: 24.08.2023 02:00

Wysokość składek za czas urlopu wychowawczego trzeba weryfikować

Foto: Adobe Stock

Pracownik – matka, ojciec albo opiekun dziecka – zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającego osobistej opieki pracownika, urlop wychowawczy może być udzielony do 18. roku życia.

Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy. Z tego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama może przebywać na urlopie 35 miesięcy, a tata miesiąc lub odwrotnie. Prawa do miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Jeśli zatem z uprawnienia korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, urlop może co do zasady trwać nie dłużej niż 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko wtedy, gdy:

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy