Wysokość składek za czas urlopu wychowawczego trzeba weryfikować

Od 1 lipca 2023 r. zmieniła się najniższa podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób korzystających z urlopu wychowawczego. Konieczność aktualizacji może też spowodować zmiana w oświadczeniu pracownika.

Publikacja: 24.08.2023 02:00

Wysokość składek za czas urlopu wychowawczego trzeba weryfikować

Foto: Adobe Stock

Pracownik – matka, ojciec albo opiekun dziecka – zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającego osobistej opieki pracownika, urlop wychowawczy może być udzielony do 18. roku życia.

Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy. Z tego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama może przebywać na urlopie 35 miesięcy, a tata miesiąc lub odwrotnie. Prawa do miesiąca urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Jeśli zatem z uprawnienia korzysta tylko jeden rodzic lub opiekun, urlop może co do zasady trwać nie dłużej niż 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego tylko wtedy, gdy:

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?