Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Podmiot, który nie zgadza się z decyzją organu rentowego, może się od niej odwołać. Takie odwołanie należy traktować jako pozew. Pismo musi zatem spełniać warunki określone w kodeksie postępowania cywilnego.

Publikacja: 06.07.2022 22:03

Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Foto: Fotorzepa/ Marta Bogacz

Po tym, jak płatnik otrzyma protokół po zakończeniu kontroli ZUS, ma prawo złożyć do ustaleń inspektora uwagi. Jeśli organ podtrzyma swoje ustalenia, rozpocznie procedurę wydawania decyzji administracyjnej.

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego ZUS jest zobowiązany do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Oznacza to, że ZUS musi poinformować stronę lub strony o wydanej decyzji, która ich dotyczy. Strony lub uczestnicy postępowania nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji z powodu nieznajomości prawa, dlatego też organy (w tym ZUS) powinny udzielać im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?