Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Podmiot, który nie zgadza się z decyzją organu rentowego, może się od niej odwołać. Takie odwołanie należy traktować jako pozew. Pismo musi zatem spełniać warunki określone w kodeksie postępowania cywilnego.

Publikacja: 06.07.2022 22:03

Spór z ZUS rozstrzygnie sąd

Foto: Fotorzepa/ Marta Bogacz

Po tym, jak płatnik otrzyma protokół po zakończeniu kontroli ZUS, ma prawo złożyć do ustaleń inspektora uwagi. Jeśli organ podtrzyma swoje ustalenia, rozpocznie procedurę wydawania decyzji administracyjnej.

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego ZUS jest zobowiązany do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Oznacza to, że ZUS musi poinformować stronę lub strony o wydanej decyzji, która ich dotyczy. Strony lub uczestnicy postępowania nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji z powodu nieznajomości prawa, dlatego też organy (w tym ZUS) powinny udzielać im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS