Do Sejmu wpłynął projekt ustawy legalizującej ubezpłodnienie

Wyłączenie przestępności pozbawienia płodności w przypadku przeprowadzenia zabiegu lekarskiego przez lekarza za świadomą zgodą pacjenta - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego złożony przez posłów Lewicy.

Publikacja: 28.11.2021 09:58

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej w Sejmie

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej w Sejmie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

mat

- Złożyłam dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ostatecznie legitymizującej metodę antykoncepcji, traktowanej w Polsce jak nielegalną - świadomej rezygnacji z własnej płodności, czyli dobrowolnego ubezpłodnienia - poinformowała w piątek w mediach społecznościowych posłanka Wanda Nowicka, która jest przedstawicielem wnioskodawców.

Parlamentarzystka argumentuje, że "dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO, i co więcej, jest to jedyna metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn, to wazektomia, u kobiet - podwiązanie jajowodów." - Czas najwyższy skończyć z tym absurdem - dodaje. 

Proponowany przez Lewicę art. 156 par. 1a Kodeksu karnego ma otrzymać brzmienie: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli pozbawienie płodności jest następstwem zabiegu lekarskiego za świadomą zgodą pacjenta."

W uzasadnieniu autorzy projektu wskazują, że art. 156 § 1 Kodeksu karnego w obecnym brzmieniu sprawia, że "w praktyce lekarze w obawie przed sankcjami karnymi nie proponują ani nie przeprowadzają zabiegów sterylizacji antykoncepcyjnej, mimo iż Polki i Polacy często chcą z tej metody korzystać i domagają się możliwości skorzystania z tej metody planowania rodziny". - Czas najwyższy uznać, że sterylizacja antykoncepcyjna czyli dobrowolne ubezpłodnienie, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, jest jedną z metod planowania rodziny akceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception) i powszechnie dostępną na świecie - dodają.

Co mówi przepis
Art. 156 par. 1 Kodeksu karnego

Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem